Screenové rolety

Jak na snadné čištění venkovních screenových rolet

Při pořizování venkovního stínění zvažte i náročnost údržby. V jednoduchosti jednoznačně vedou screenové rolety. Jejich umytí vám zabere pár minut a po několik dalších měsíců se o ně nemusíte starat. Jak snadno vyčistíte venkovní screenové rolety?

Údržba venkovních screenových rolet není náročná na čas ani prostředky. Protože se často pojí s umýváním oken, jejich údržbu většinou absolvujete dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Pro vyčištění screenových rolet vám bude stačit hadřík, houbička a voda se saponátem. Pomoct si můžete i vysavačem nebo vapkou.

1. Roletu zbavte velkých nečistot a prachu

Před začátkem čištění se ujistěte, že je roleta stažená na maximum, abyste mohli umýt celou její plochu. Roletu zbavte velkých nečistot, například hmyzu, listí nebo pavučin. Před samotným umýváním nezapomeňte venkovní screenové rolety odprášit. Stačí vám k tomu hadřík, odolná prachovka nebo vysavač.

2. Roletu opláchněte 

Oprášenou roletu nejdříve opláchněte vodou. Můžete k tomu použít jen mokrý hadřík, kterým roletu otřete, zahradní hadici nebo vapku. Hadici i vapku ale nastavte na nejnižší možný stupeň a roletu opatrně opláchněte. V dalším kroku screenovou roletu umyjte mýdlovou vodou nebo vodou se saponátem. 

Při umývání se vyhněte:

  •  agresivním nebo abrazivním (pískovým) čističům, které by mohly povrch rolety narušit a  poškodit,
  • hrubým houbičkám a drsným kartáčům.

Po umytí rolety saponátem ji znovu opláchněte vodou a nechte uschnout. Dejte ale pozor na ostré polední sluníčko. Pokud rolety rychle schnou, mohou na povrchu zůstat skvrny.

3. Zkontrolujte funkčnost a stav komponent

Při umývání rolety rovnou proveďte pravidelnou kontrolu. Screenová roleta je velmi odolná proti vedru i mrazu a vydrží silný vítr nebo déšť, raději ale nenechte nic náhodě. Při kontrole věnujte pozornost:

  • povrchu látky,
  • zipovému spoji mezi roletou a vodícími lištami,
  • rovnoměrnému spouštění rolety,
  • a zvuku motoru.
Screenová roleta
Při kontrole rolety se zaměřte na detaily, jako je zipový spoj nebo zvuk motoru.

Pokud se vám něco nezdá, kontaktujte montážní firmu, která vám rolety instalovala, a domluvte se na servisu. Nikdy se do opravy nepouštějte sami. Mohli byste přijít o záruku a navíc hrozí, že roletě spíše ublížíte, než pomůžete.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *