Výkup přebytku energie

Jak funguje výkup přebytků u fotovoltaiky?

Pořídili jste si fotovoltaickou elektrárnu a vyrobíte víc elektřiny, než kolik zužitkujete? Ideální je ukládat si ji do fyzické nebo virtuální baterie. Pokud ani to nestačí a fotovoltaická elektrárna je připojená k distribuční síti, přichází na řadu výkup přebytků některým z dodavatelů.

Co je výkup elektřiny?

Fotovoltaická elektrárna nám má ušetřit výdaje na elektřinu. Běžně jí vyrobí až jednou tolik, než kolik jí dokážeme spotřebovat, výsledkem tak jsou přebytky.  Jednou z cest, jak se s nimi vypořádat, je výkup elektřiny. Jde v podstatě o prodej nespotřebované elektřiny dodavatelům energií prostřednictvím distribuční sítě.

Víte, že výkup není automatický, je třeba nejprve uzavřít smlouvu o výkupu elektřiny z vaší výrobny? Tu může uzavřít jak malý, tak velký výrobce elektřiny.

Když vyrobíte víc elektřiny, než spotřebujete

Jako přebytky označujeme elektřinu, kterou vyrobila vaše fotovoltaika, ale vy jste ji nestačili spotřebovat na provoz domácích spotřebičů, ohřev vody nebo dobíjení elektroauta. Správně navržená solární elektrárna produkuje přebytků co nejméně. Pro distribuční síť totiž není úplně snadné se s nimi vyrovnat, proto distributoři ne vždy schválí připojení další nové fotovoltaiky do sítě. 

Co se dá s nadbytečnou elektřinou dělat?

  • Odevzdat přebytky do distribuční sítě zadarmo. Nesmíte ale překročit hodnotu rezervovaného výkonu uvedenou ve smlouvě o připojení výrobny.
  • Přebytky ukládat do virtuální baterie, což je speciální služba, která umožňuje jejich virtuální skladování přímo v distribuční síti. 
  • Přebytky prodat na spotovém trhu, tedy za aktuální cenu.
  • Prodat přebytky za fixní cenu uvedenou ve smlouvě na prodej přebytků.
Jak funguje výkup energie z fotovoltaiky

Jak prodej přebytků probíhá?

Když se rozhodnete svoje přebytky prodat, musíte nejprve najít toho, kdo je od vás odkoupí a uzavřít s ním smlouvu o výkupu. Obrátit se můžete typicky na velké dodavatele elektřiny, jako jsou E.ON, ČEZ nebo Pražská energetika.

Svého distributora elektřiny následně požádejte o rozdělení EAN kódu na EAN pro data spotřeby a EAN pro data výroby. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda je fotovoltaika napojena podle § 28 energetického zákona.

Víte, že smlouvu o výkupu z elektrárny bez licence můžete uzavřít i online? Když si dáte dohromady všechny potřebné dokumenty, samotnou smlouvu už pak zařídíte elektronicky.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *