Dekorace do bytu – 7 tipů jak si to doma udělat pěkné

Okno nás jednak dokáže oddělit od venkovního světa a zároveň pomocí něj udržujeme propojení s okolním světem. Pokud si zařizujeme dům či byt, velmi důležité jsou dekorace.

Pro dekoraci oken existuje mnoho variant. Je třeba si uvědomit, co od záclon a závěsů očekáváme, na jakou stranu je daný pokoj orientovaný a kolik světla nám během dne dovnitř proniká. Jinak zdobíme obývací pokoj a jinak ložnici. Záclona může být dekorativní a zároveň může být i funkční.

Tip: Jak prakticky zařídit obývací pokoj

Zaměřeno na současné trendy

Současným trendem bytového textilu je jednoduchý a ušlechtilý styl, vysoce kvalitní materiály a multifunkční použití. Minimalismus nemusí být jen strohý, ale i účelný, jednoduchý a harmonizující prostor. Může z něj vyzařovat útulnost, pohodlí i přívětivě čistá atmosféra. Jistou hřejivost domova docílíte teplými barvami. Oblíbená je nugátová, béžová, ale i oranžové a červené odstíny. Estetické bydlení je svěží kombinací moderních prvků a tradice. Pokud je interiér v tmavých tónech, použijte barevnější textilie a luxusnější materiály. Slaďte závěsy s polštářky a stínidlem dekorativní lampy.

Závěsy i polštáře v mnoha stylech

Moderní a nadčasový styl zajistíte čokoládově hnědou, šedou, béžovou či krémovou barvou. Kombinujte zemité odstíny s ledově modrou, zelenou, vínovou i geometrickými ornamenty. Vedle jednobarevných tkanin použijte laserové a mačkané vzory, nebo tkaniny s kovovými vlákny. Skandinávský styl s lehkými, vzdušnými závěsy v barvě bílé, šedé, béžové, žluté i červenohnědé zjemní prostor. Středomořský charakter navodí výrazné barvy propojené s transparentními materiály, folklórními vzory, dekory ovoce, květin, ryb, fauny a flóry.

Elegance i retrostyl

Klasický elegantní styl působí nostalgicky. Používá luxusní materiály, nadčasové vzory inspirované anglickým interiérem. Použít můžete vyšívané záclony, hedvábí s vypalovanými vzory, krepy i tafty s elegantním leskem. Art deco vzory mohou být tištěné na transparentní materiály. Retrostyl zajistí výrazně barvité vzory a moderní pop-art a op-art. Oživit jej můžete komiksy. Se záclonou můžete kombinovat rolety i žaluzie. Jednobarevný závěs je sázkou na jistotu a kombinováním výrazných vzorů lze zase oživit místnost.

Moderní materiály

Dnes umělé materiály, jako je 100% polyester v různé úpravě, skvěle napodobí ty přírodní a nepůsobí uměle. Oproti přírodním materiálům se často lépe udržují a méně se srážejí. Zvolit můžete i průhlednou záclonou z organzy. Záclony změkčí výraz pokoje, ale také tlumí odrážející se zvuky. Na akustiku místnosti má vliv i délka záclon. Pro větší soukromí zvolte voilové, hladké, méně průhledné záclony s tištěnými nebo vyšívanými vzory.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *