Pokud jste ještě nevyseli rajčata ze semínek, která se mohou vysévat už i v únoru, je nejvyšší čas. Určitě nemyslíme vysévání do volné půdy na vaší zahrádce, ale jde o setí semínek do truhlíků a květináčů, které si dáte do svých skleníků, nebo za okno. Mnozí z vás si rajčata kupují už jako předpěstované sazeničky, zejména kvůli ledovým mužíčkům. Pak je mohou rovnou zasadit přímo do záhonků a pomalu se začít těšit na skvělou úrodu rajčat. Mít ale radost s klíčících semínek je ničím nenahraditelné.
Do čeho sázet
Výborný je vytvořit si malý skleníček. Může jít i o akvárium, kam květináčky dáte, nebo průhledné mističky s poklopem, ve kterých jste si přinesli domů zákusky. Jako vhodná nádoba poslouží často používané kelímky od jogurtu, jiný malé květináče nebo truhlíky. Lze třeba použít i plata od vajíček, která pak postavíte na podkladové misky. Záleží jen na vás. Nejdůležitější je udělat do nádoby odtokový otvor, na který dáte kousek keramzitu nebo kamínek. Nejdůležitější je, aby se vaše semínka nepřemokřila a neuhnila.
Výběr substrátu
Dalším důležitým faktorem proto, aby semínka dobře klíčila, je výběr správné zeminy. Určitě zakupte jemnou zeminu určenou pro výsev rostlin. Ta je velmi důkladně zbavena zárodků chorob. Pokud si chcete takovouto zeminu sami připravit, tak ji přesejte přes hrubé síto, rozprostřete ji na plech a v troubě ji propečte, což znamená nechat přejít něco přes 100 °C na 5 minut a veškeré zárodky bakterií zničíte.
Výsev semínek
Při výsevu semínka vysévejte vždy po dvou, lehce je zamáčkněte rukou do zeminy a pak je pouze lehce přesypte zeminou. Tak jak je velké semínko, tolik by na něm mělo být zeminy, ne více, jinak se těžce bude prodírat na povrch. Příliš je pod povrchem nepřekračujte. Jestliže budete sázet až příliš pozdě, třeba až v dubnu, což už nedoporučujeme, nechte semínka naklíčit nejdříve ve vodě. Do dvou dnů ve vodě semínka naklíčí, jen je občas zamíchejte, ať se tam dostane vzduch, jinak semínka plesniví. Osázený truhlík či květináč překryjte sklem nebo fólií. Půdu udržujte vlhkou, nesmí vyschnout ani být mokrá. Pravidelně roste a nezalévejte.
Místo a způsob pěstování
Dvakrát denně truhlík odkryjte a nechte zeminu dýchat. Truhlík dejte na okno nad topení, tak 22 až 25 °C. Jakmile se rostlinky objeví, truhlík odkryjte truhlík a otáčejte jej každý den, aby se netáhly na jednu stranu za světlem. Jak se objeví dva děložní a k tomu dva pravé lístky přepíchejte každou rostlinu do samostatného kelímku či květináče. Sazeničky zasázejte o něco hlouběji, klidně až k pravým lístkům, ať se tvoří lepší kořenový bal a nechte v teplotě 20 °C. Na záhon dejte až po zmrzlých, opět o něco hlouběji, dávejte do země obohacené se zeleným mulčem a chlévskou mrvou. Ty zahřívají kořenový systém a podporují rychlý růst a bohatou úrodu.