Jak postavit zahradní koupací jezírko svépomocí?

Rozhodli jste se pro koupací jezírko, které si sami vytvoříte na zahradě? Podívejte se, jak si jej postavit a na co nezapomenout. Přinášíme návod krok za krokem.

Koupání ve vlastním zahradním jezírku je stále více oblíbené. Dokonce na něj sází stále více lidí než na bazény. Chtějí si při relaxaci i zaplavat. Jak probíhá stavba koupacího jezírka a jaké má výhody?

Bazény, bio bazény a koupací jezírka

U bio bazénu se na rozdíl od toho klasického k udržování čisté vody nepoužívá chemie. O čistotu vody se vám postarají vodní rostliny často doplněné mechanickou filtrací. Voda sice není průzračně čistá a má nazelenalou barvu, ale není upravovaná chlorem. Koupací jezírko nebývá pravoúhlé nebo kruhové, ale může mít jakýkoliv tvar. Místo šikmých okrajů má mělký svažující se břeh jako u rybníku.

Zóny v koupacím jezírku

Koupací jezírka mají dvě zóny, koupací a filtračně-regenerační zónu s vodními rostlinami. Voda se zde rychleji ohřívá, prostupuje do hlubší koupací části a voda je teplá i bez solárního systému. Při použití studniční, dešťové a povrchové vody, která není chemicky ošetřena, se v jezírku objevují vláknité řasy, které zlikvidují oxidační práškové přípravky a z jezírka je odfiltruje skimmer. Je třeba vodu dopouštět a zajistit průtok.

 

Umístění koupacího jezírka a příprava

Vhodné je místo, kde se střídá během dne slunce se stínem a není pod stromy, aby nepadalo do vody listí a jehličí, které znečisťuje vodu. Nejdříve je třeba pozemek na jezírko řádně vyměřit a vytyčit. Pak vás čeká odtěžení zeminy pomocí bagru, svahování, dočištění dna a tvarování zón koupacího jezírka.

Stavba koupací části zahradního jezírka

Stavba koupací části zahradního jezírka probíhá za pomoci ztraceného bednění, z monolitického betonu nebo kamene. Pokud chcete okrasné jezírko, můžete to vynechat. Postavte schody a opěrné zídky proti sesunutí svahu. Pak vás čeká instalace odtokového vpusti a potrubí pro zazimování jezírka. Nutné je také podsypat výkop jemným pískem v dostatečné tloušťce, aby se zakryly všechny ostré vyčnívající kameny hydroizolační fólie na dne se nepoškodila. Přesahy geotextílie musí být nejméně 10 až 15 cm. Po položení fólie je nutné i její svaření v přesazích.

Hydroizolační fólie

Pro izolování zahradního jezírka vždy používejte speciální hydroizolační fólie, odolné UV záření i vůči chemikáliím, zdravotně nezávadné pro ryby, vodní rostliny i lidi. Existují dva základní typy z přírodního kaučuku. Klasická hnědá nebo černá zahradní PVCP fólie v tloušťce 1,5 až 2 mm, kterou posypete kačírkem, kameny a osadíte vodními rostlinami. K dispozici je i dekorativní kamínková fólie s aplikovanou vrstvou jemného kačírku. Můžete ji použít třeba jen pro zakrytí břehů.

Potřebnou fólii vypočítáte podle vzorců:

  • délka fólie = délka + 2 x nejhlubší hloubka + 2 x 50 cm
  • šířka fólie = šířka + 2 x nejhlubší hloubka + 2 x 50 cm

Dokončovací práce

Po částečném napuštění jezírka instalujte filtraci, čerpadla, vpusti, případného osvětlení, skimmer, aerátor a dalšího příslušenství pro čištění i úpravu vody. Klasická čerpadla s 230V motorem se musí ponořit do vody a při jejich poruše riskujete úraz elektrickým proudem. Zvolte raději čerpadlo s 12V motorem nebo umožňující suchý chod. Nakonec vás čeká návoz stěrku do regenerační zóny, výsadba vodních rostlin, úprava břehů a stavba mola. Máte hotovo a můžete přistoupit k postupnému napuštění zahradního jezírka.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *