Ideální nájemce

6 kroků ke správnému převzetí bytu zpět od nájemníka

Pronajímání bytu s sebou nenese pouze příjemný výdělek, ale i starosti ohledně jeho provozu či výběru vhodného nájemníka. Na co byste měli myslet, když se chystáte po skončení nájmu převzít byt zpět?

1. Podrobně sepište stav bytu

Stav bytu by měl být popsán ve smlouvě a podrobnosti o vybavení v předávacím protokolu. Popis tohoto stavu slouží k omezení nedorozumění mezi pronajímatelem a nájemníkem, proto ho před zahájením pronájmu řádně sepište → vzor předávací protokol.

2. Nenechávejte kontrolu na poslední chvíli

Sjednejte si schůzku s nájemníkem alespoň 14 dní před předáním bytu a navzájem si ujasněte, co všechno je potřeba uvést do původního stavu (vymalování a opravy). Nájemníkovi tak poskytnete dostatek času na nápravu.

3. Zrevidujte smlouvu i platby za pronájem

Zhruba ve stejný čas si také znovu projděte podepsanou smlouvu a předávací protokol a osvěžte si všechny stanovené podmínky. Zkontrolujte i historii plateb za pronájem a ujistěte se, že nevznikla žádná nesrovnalost.

4. Neužívejte vratnou kauci jako poslední nájem

Mnohdy se nájemce snaží s pronajímatelem domluvit na tom, že už nebude posílat poslední nájem a pronajímatel si ho strhne z vratné kauce. Na to ovšem nepřistupujte. Peníze z kauce se vám budou hodit na pokrytí případných oprav či nedoplatků například za domovní úklid.

5. Kauci nevracejte hned při předávání bytu

Vezměte si na vrácení kauce čas, můžete ji totiž využít na opravu defektů vzniklých následkem pronajímání. Tuto skutečnost uveďte do smlouvy. Například: Pronajímatel je povinen odevzdat vratnou kauci 14 dní po předání bytu.

6. Vše pečlivě zkontrolujte

Překontrolujte, zda všechno odpovídá zápisu v předávacím protokolu, to znamená stav nemovitosti i počet klíčů. V případě, že něco nesedí, sepište s nájemcem nový předávací protokol a uveďte do něj všechna poškození, poruchy a nedostatky. Poté zašlete již bývalému nájemníkovi případné vyúčtování za opravy a zbytek peněz z vratné kauce.

Proč je dobré mít správně vyplněný předávací protokol?

Předávací protokol je dokument zamezující nedorozumění mezi pronajímatelem a nájemníkem. V případě pojistných událostí je z protokolu zjevné, kterou škodu pojišťovna nahradí vám a kterou nájemci. Předávací protokol přijde vhod při exekuci, nahlašování pojistné události, rozbití vybavení a spotřebičů a při vyúčtování energií.

Foto: Unsplash.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *