S přicházející zimou se i zkracují dny a venkovní aktivity se přesouvají spíše dovnitř, do tepla našich domovů. V dnešní uspěchané době si každý z nás zaslouží trochu zábavy a chladné zimní večery k tomu doslova vybízejí. Proč trochu nevypnout od každodenních povinností a úkolů, nerozdělat v krbu oheň, nenalít si horký čaj, čokoládu nebo svařák a pustit se her. Nejenom, že se pobavíme, můžeme si u toho i protrénovat mozek. Na výběr je z tolika možností, a to on-line i off-line. Tady je pár tipů.
Země, město, jméno
Možná si tuhle hru vybavujete z mladších let. Potřebujete k ní jenom tužku a papír a může ji hrát libovolný počet hráčů. Každý ze zúčastněných hráčů si na svůj list papíru udělá sloupečky, jenž si nadepíše tématy. Většinou se uvádí země, město, jméno, rostlina, zvíře, záleží jen na vás, jaké oblasti si určíte. První ze zúčastněných si v duchu začne odpočítávat abecedu a druhý ho zastaví pokynem „stop“. Všichni hráči se pustí do vypisování políček, slova musí začínat od zvoleného písmena. Kdo vyplní svoji tabulku jako první, zastaví svoje spoluhráče. Pak si mezi sebou přečtou, kdo co napsal. Když je slovo od všech ostatních hráčů zapsané jenom jednou, hráč získá deset bodů. Když se slovo u ostatních opakovalo, může si připsat bodů pět. A pak se pokračuje v odříkávání abecedy od písmene, kde se naposledy skončilo. Až se všichni vystřídají, sečtou se finální body a nejrychlejší z nejrychlejších vyhrává hru.
Karetní hra poker
Poker se vyvinul ve Spojených státech ve 20. století, ale tahle karetní hra je mnohem starší. Prastaré kořeny sahají možná i tisíc let nazpět a někteří historici tvrdí, že hru hrál čínský císař v 10. století. Ale asi nejblíže se poker přibližuje Poque, který přivezli francouzští námořníci z Persie. A dodnes se karty hrají s francouzskými kartami. Pravidla a pokyny, jak hrát hrát poker, jsou jasná. Cílem je vytvořit jednu z několika možných herních kombinací. Nerozhoduje jenom kvalita dané kombinace, ale taky taktika. Výherní kombinace jsou karty nejvyšší hodnoty, jeden pár, dva páry, trojice stejné hodnoty nebo postupka (5 karet o různých barvách, ale v řadě) a mnoho dalších.
Puzzle a další skládačky
Tenhle typ hry se dá hrát také on-line nebo off-line. Jestli si potřebujete potrénovat trpělivost, pak je to aktivita přesně pro vás. Vyberte si nejprve námět, někdo dává přednost fotografii nebo známému obrazu oblíbeného umělce, jiní abstraktním a náročnějším kreacím. Tenhle druh zábavy se většinou protáhne na několik večerů, protože sestavy puzzle obsahují i tisíce dílků. Podle Guinessovy knihy rekordů se největší puzzle skládá z úctyhodných 551 232 dílků.
Dáma
Populární desková hra dáma se dá hrát pouze ve dvou osobách. Hraje se na šachovnici, většinou o 8×8 políček. Každý ze soupeřů má na začátku hry 12 herních žetonků nebo také kamenů a snaží se s nimi dostat na druhou stranu šachovnice. Pravidla říkají, že je povolený pohyb po diagonálách černých políčkách, ale pouze vpřed a vlastní kameny se přeskakovat nesmějí. S dámou se však může pohybovat dopředu i dozadu o libovolný počet políček. Když hráč, který je na řadě, tedy na tahu, nemůže nikam kameny hrát, prohrává. Existuje celá řada druhů téhle hry, Anglická dáma, Mezinárodní dáma, Brazilská dáma nebo také Žravá dáma. Stačí si vybrat tu, která vám vyhovuje.
Člověče, nezlob se!
Zakončeme výběr her klasickou stolní hrou, kterou si oblíbily všechny generace po celém světě – Člověče, nezlob se!
Původ hry byl dohledaný až v 7. století v Indii, ale větší popularity se jí dostalo až o 12 století později, kdy ji přivezli z Indie Angličané a nechali si ji patentovat. Ve stejné době se prodávala i v knihkupectvích na území Čech a Moravy.
Hrát se dá ve dvou a více hráčích. Pravidla jsou snadná. Každý hráč má čtyři figurky v jedné barvě ve svém startovním domečku. Úkolem je dostat svoje vlastní figurky do domečku cílového. Hráč může figurkou poskočit jen tolikrát, kolik bodů mu padne při hodu kostkou. Když na políčku stojí figurka soupeře, musí se vrátit zpátky do domečku. Vyhrává ten hráč, kterému se podaří dostat nejrychleji všechny čtyři figurky do cílového domečku. Existují ale i různé modifikace téhle hry, hrací plán může mít podobu kříže, šestiúhelníku nebo osmiúhelníku.
Jakou hru si dnes večer zahrajete vy? Víte, co se říká… Kdo si hraje, nezlobí.
Zdroj obrázků: bbernard, Red Moccasin, Stas Malyarevsky / Shutterstock.com