Bungalov je skvělým řešením pro rodinu. Na jednopodlažní projekty domů ale potřebujete větší pozemek.
Zdroj: Bigstockphoto.com
Původně byl bungalov označením pro malý domek nebo chatu. Prvně se tento typ stavby objevil v Anglii v roce 1869. Začátkem 20. století se mu dostalo velké popularity v Americe.
Původně šlo malý domek, který měl jedno podlaží, případně i obyvatelnou sedlovou střechu s okny v podobě vikýřů. Od té doby se ale význam slova bungalov hodně posunul a v každé části světa je vnímán trochu jinak.
V našich zeměpisných končinách je v současné době bungalov symbolem pro jakýkoliv přízemní dům. Mezi Čechy se těší velké oblibě. Snadný, většinou bezbariérový přístup z ulice či ze zahrady, bez nutnosti chodit po schodech, je lákadlem pro řadu lidí, kteří sní o novém bydlení.
Pokud i vy plánujete stavbu domu, určitě také stojíte před rozhodnutím, zda si nechat postavit jednopodlažní nebo patrový rodinný dům. V čem spočívají výhody i nevýhody bungalovu?
Přátelské prostředí pro rodiny s dětmi
Rodina s dětmi potřebuje obytný prostor, který jim usnadní život a bude bezpečný pro ty nejmenší. Jednopodlažní dům je v tomto případě ideální. Nemusíte totiž chodit po schodech, které můžou představovat nebezpečí pro malé děti. Buď je musíte pořádně zabezpečit, aby dítě nespadlo, nebo ho mít neustále na očích.
V dvoupatrových domech musíte neustále dávat pozor na vaše nejmenší děti, aby se nezranily na schodech. Zdroj: Bigstockphoto.com
Kromě toho s dětmi doma neustále vzniká nějaký nepořádek a uklízet věci v patrovém domě je vážně dost namáhavé. V obývací místnosti se vám tak budou neustále tvořit hromádky z podobě dětského oblečení, obrázků a hraček, učebnic a sešitů, školních aktovek a podobně.
V jednopatrovém domě je to jednodušší, protože děti mají pořád pocit, že jsou s vámi, že nejsou daleko od rodičů, pokud si jdou hrát do svého pokoje, máte možnost tam kdykoliv rychle nakouknout.
Architekturu lépe přizpůsobíte modernímu stylu bydlení
Otevřené, multifunkční obytné prostory – to je architektura dneška. S bungalovem vám odpadá dilema, kam a jak umístit schody, aby příliš nerozdělovaly prostor. Problémem ale může být velikost celkové obytné plochy.
Pokud jste skromní stačí vám i menší pozemek, tedy menší bungalov. Pokud ale chcete plnohodnotný dům pro velkou rodinu, je třeba mít opravdu velký pozemek. Pokud chcete mít 200 m2 obytné plochy, dům přesně tolik zabere. Přitom v případě dvoupodlažního domu tato výměra zabere jen 100 m2 z velikosti pozemku. Kromě toho je třeba dodržovat přísné odstupy od sousedních pozemků, od veřejné komunikace a dávat si pozor na povolenou maximální zastavěnost pozemku. Proto zbytečně nelpěte na bungalovu, pokud vám to váš pozemek neumožňuje.
Malý bungalov je skvělým řešením pro bezdětný pár nebo malou rodinu. Ale při stavbě domu je třeba myslet i do budoucna. Kolik dětí byste chtěli? Potřebujete hosťovský pokoj? Budete mít domácí mazlíčky? Nezapomínejte, že pro kvalitní rodinné bydlení je dobré mít vícero koupelen a záchodů.
Jednodušší úklid a levnější údržba
Řada lidí volí bungalov také kvůli jeho ceně. Při malých stavbách o menší rozloze jsou pořizovací náklady opravdu nižší, ale větší přízemní domy se vám prodraží. Potřebujete větší základovou desku a větší rozlohu střechy. Obě dvě jsou to docela podstatné položky ve vašem rozpočtu na stavbu.
Jednopatrový dům vám snadno uklidí během vaší nepřítomnosti robotický vysavač. U dvoupatrového domu už to tak snadné nebude. Zdroj: Unsplash.com
Na druhou stranu jednodušší je celková údržba domu a tedy i úklid. Ušetříte na vytápění a chlazení domu. Nemusíte složitě přenášet věci po schodech sem a tam. Pokud zvolíte dvoupatrový dům, postupně pochopíte, že je lepší mít některé věci, jako je třeba vysavač, mop nebo další uklízení potřeby, hned dvakrát.
Absolutní propojení se zahradou.
Moderní projekty domů bývají často koncipované tak, že obývák spojený s kuchyní je přímo napojený na zahradu prostřednictvím velké terasy. Díky tomu se váš obytný prostor zvětší a protáhne směrem ven. Na bungalovu je ale skvělé to, že toto propojení s okolní přírodou máte ze všech pokojů, tedy i z ložnice, pracovny či dětských pokojíčků.
Bungalov jednodušeji propojíte se zahradou a všechny pokoje budou moci využívat výhod rodinného domu. Zdroj: Djsarchitecture.cz
Rada na závěr: Nenechte se zbytečně unést vidinou bungalovu. Zbytečně pak můžete být zklamní, pokud se bungalov na vámi vybraný pozemek nevejde. Vždy platí, že nejdříve si důkladně vyberte místo, kde chcete bydlet, tam si začněte hledat pozemek, zvažte polohu domu vůči světovým stranám, a teprve potom začněte s výběrem projektů domů.