Věcné břemeno a jeho úskalí

Pokud jste se právě rozhodli, že si pořídíte rodinný dům či byt a v inzerátu jste si vybrali pěkný domek za velmi nízkou cenu, důkladně prostudujte výpis z katastru nemovitostí. Nemovitost v pěkném a udržovaném stavu i se zahradou na atraktivním místě může mít háček. Pozor si dejte na věcná břemena. Určitě se nejprve přesvědčte, zda na nemovitosti nejsou nějaká věcná břemena.

Věcná břemena

I na dnešním realitním trhu se občas objevuje mnoho nemovitostí určených k prodeji s nějakým problémem. Může jít zejména o věcná břemena, kterými je váš vyhlédnutý byt nebo dům zatížen. Dále jde o zástavy vůči bankovním institucím kvůli hypotékám. Tyto nemovitosti se mnohem obtížněji prodávají, a proto prodávající musí velmi často nasadit nižší cenu. Věcné břemeno omezuje vlastníky nemovitostí vždy ve prospěch někoho jiného. V tomto případě je majitel nemovitosti povinen něco strpět, něčeho se zdržet nebo něco předepsaného dodržet či konat. Věcné břemeno přechází vždy při prodeji nemovitosti z jednoho vlastníka na druhého a zrušit je není nikdy jednoduché.

Tip: Stavební povolení

Věcné břemeno a předkupní právo

Pokud koupíte dům, ve kterém někdo bydlí, věcným břemenem může být předkupní právo nebo právo dožití. Prodávající vám sice prodává dům, a i když se dušuje, že po podepsání kupní smlouvy rodiče přestěhuje, slib dodržet nemusí. Pokud je na listu vlastnictví vloženo věcné břemeno, že dotyčný může v domě dožít bez ohledu na změnu vlastníka, nic s tím nenaděláte a budete tam i s rodiči předchozího majitele. Předkupní právo se může vztahovat nejčastěji na sousedy nebo rodinné příslušníky.

Věcná břemena bez zápisu

Objevit se může právo souseda přecházet či přejíždět přes váš pozemek, nebo čerpat z vaší studny vodu. Na listu vlastnictví v katastru nemovitostí, kde je vše evidováno, je vše uvedeno v části B a C. Některá věcná břemena nejsou nikde zapsána, a přesto platí. Většinou jsou na to lidé zvyklí. Mezi tato věcná břemena patří například některé cesty. Pole nebo cesta, přes které lidé léta chodí a jezdí na jiné pole nebo k domu. I když cesta nevznikla oficiálně, léta funguje a vy to musíte respektovat. Vztahuje se to i na v minulosti vybudované inženýrské sítě, jako vodovodní či plynové potrubí. Sousedovo potrubí vede přes zahradu vašeho domu, a pokud se porouchá, rozkopou vám zahradu, kterou jste pracně budovali. Vlastníka inženýrských sítí, vodárny i plynaře musíte v případě potřeby na svůj pozemek pustit. Ochranné pásmo vám zamezí v tom si v okruhu několika metrů cokoliv postavit. Třeba přístavbu domu nebo zapuštěný bazén.

Kde hledat informace o věcných břemenech

Věcné břemeno vždy vzniká vkladem do katastru nemovitostí. Na výpisu z listu vlastnictví zjistíte, zda není nemovitost, o které uvažujete, není nějakým druhem věcného břemene zatížena. Zaměřte se na dvě situace, které mohou nastat u věcných břemen. V části B bývají zapsána věcná břemena uzavřená ve prospěch vlastníka nemovitosti. Zvyšují hodnotu evidované nemovitosti a mohou být nezbytně nutná pro její řádné využívání. Jde například o zmíněné právo přístupu k nemovitosti přes cizí pozemek. V části C musí být zanesena všechny věcná břemena, která představují omezení vlastnického práva pro vlastníka evidované nemovitosti. Může jít o právo souseda využívat vaši studnu, právo dožití nebo právo předkupní.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *