Uvažovali jste nad tím, kolik vody denně utratíte, aniž jste ji skutečně potřebovali? Není to málo, běžná čtyřčlenná rodina utratí ročně 200 000 litrů vody. Je to velké číslo, ale jsou způsoby, jak toto číslo snížit. A výrazně.
Vzduch pomáhá vodě
Vodovodním kohoutkem proteče denně hodně vody. No ne veškerá se použije na pití a vaření. Velká část se používá k mytí rukou a nádobí. Zde nacházíme první místo, na kterém se dá šetřit. Běžnou vodovodní baterii proteče za minutu i více než deset litrů vody. Při mytí rukou a nádobí takto proteče zbytečně množství vody. Jak ušetřit? Použijeme úsporný perlátor na baterii. Jak již název napovídá, jeho použitím vzniká perlení. Voda se smíchá se vzduchem tak, aby vznikl dostatečný proud a tlak vody na mytí. Při umytí rukou si ani nevšimneme, že využíváme menší množství vody. K dispozici máme několik druhů perlátorů, s různým průtokem vody. Nebo jsou úsporné perlátory, které lze nastavovat a určit si ideální průtok vody. Rovněž jsou modely, které zjednoduší vypnutí a zapnutí toku vody. Vodovodní kohoutek se nastaví tak, aby byla správná teplota vody, a zapnutí či vypnutí se provádí jednoduchým ťuknutím na perlátor. I takto lze ušetřit určité množství vody. Pokud máte děti, které při mytí zubů nechávají puštěnou vodu, vyberte si perlátor s časovačem. Ťuknutím zapnete vodu, která se automaticky po nastaveném čase, např. 10 sekund, vypne. Takto se nezapomene vypnout voda, a ušetří se tak velké množství vody.
Šetrné sprchování
Používání sprchy je z hygienického hlediska důležité, ale zároveň je to zdroj velké spotřeby vody. Běžná sprchová hlavice má průtok až 20 litrů vody za minutu. To je opravdu hodně, když si vezmeme, kolik času ve sprše strávíme. Šetření ve sprše je také možné. Výměnou běžné sprchové hlavice za úspornou můžeme ušetřit každou minutu několik litrů vody. Úsporná sprchová hlavice může mít průtok 7 litrů vody za minutu.
To znamená úspora až 13 litrů vody za minutu. Přitom na komfortu mytí neztratíme vůbec nic. Funguje to na stejném principu jako perlátor na vodovodní baterii. Voda se smíchá se vzduchem, vytvoří se naperlený proud vody, který je dostatečný k umytí. Pokud nemůžete nebo nechcete měnit sprchovou hlavici, můžete použít i spořič na sprchové baterie. Při sprše, která trvá 3 minuty, se ušetří až 39 litrů vody. Kolik času strávíte ve sprše vy?
Splachovat a neplýtvat
Spláchnutí toalety považujeme za samozřejmost. A nutnost. Takto do odpadu odteče denně velké množství pitné vody, kterou ale takto využíváme jako užitkovou. Existují různé pomůcky, které sníží množství vody, určené na spláchnutí. Mohou to být vaky do splachovače nebo sáčky s gelovými kuličkami, které do sebe nasají vodu, zvětší svůj objem a tím sníží množství splachování vody. Případně závaží na plovák do splachovače. Nedovolí zvednout plovák tak vysoko, jak je nastaven, a tak se ušetří určitá část vody, která nenateče do splachovače.
Samostatným řešením, jak šetřit pitnou vodu, ale i prostor, je kombinovaný splachovací záchod se zabudovaným umyvadlem. Zatímco při běžném splachovacím záchodě používáme pitnou vodu jen na spláchnutí, při takovém řešení se na splachování využívá použita voda. Tím, že je namontováno umyvadlo na WC splachovač, voda přitéká po spláchnutí nejprve do umyvadla. Umožňuje to umýt si ruce při spláchnutí, a tato použitá voda se pak využije při dalším spláchnutí. Další výhodou je ušetřen prostor. Není třeba instalovat umyvadlo na stěnu, nepotřebujeme zasekávat vodu a trubky na odpad. Ideální řešení do malých prostor, kterým šetříme velké množství vody.
Vodu můžeme šetřit každý den. Pomáháme tak šetřit životní prostředí, a zároveň i naše peněženky.