Popínavé růže jsou zajímavou ozdobou stěn, zídek, plotů, pergol a dřevěných i kovových konstrukcí. Pnoucí a popínavé růže lze pěstovat v mnoha kultivarech různých barev květů. Dlouhé stonky se pnou za světlem a teplem. Růže se mohou na daném místě pěstovat mnoho let. Malé rostliny mohou růst i ve stínu, ale pak potřebují ke svému kvetení slunce. Vyhovuje jim místo otočené směrem k jihovýchodu a jihozápadu. Nesnáší přímý úpal slunce a častý vítr. Pokud podmínky respektujete, pak jim nevadí ani vyvýšený záhon. Vzpřímené nebo plazivé výhonky jsou zvláště u některých kultivarů hodně ohebné a mohou dosahovat až 4 metrů. Můžete je vést po trelážích, obloucích, pergolách, vinout kolem kmenů stromů a nechat popínat po plotech. Růže bohatě kvetou jednou za sezónu, ale po dlouhou dobu. Růže s tužšími výhony se hodí k zídkám, kdy se sází alespoň 10 cm daleko kvůli proudění vzduchu. Převislé druhy mohou zase splývat ze zídky dolů.
Zjara se sází sazenice před rašením listů. Na podzim se vysazují v bezlistém stavu. Sazenice se dávají do jamky se zastřiženými kořeny a náklonem pro možnost růstu směrem k podpoře. Pro uchycení výhonků k vodící konstrukci slouží praktické plastové úchytky. Pomohou i tyčky. Půda má být zásobena živinami, hlinitá a dobře propustná. Použijte substrát pro výsadbu růží nebo vlastní kompost s lehce kyselou reakcí, asi pH 6,5. Růže se pak hnojí minerálním i organickým hnojivem, nejlépe uleželým hnojem. Hnojení na list jim prospěje. Práci s pletím plevele ušetří mulč ve vrstvě 10 cm, který udrží v půdě vláhu. Na zimu je vždy dobré přihrnout k rostlině hromádku půdy a zakrýt je chvojím. Při řezu jde o to, aby nové výhony vyrůstaly z dřevnaté části a malý kousek nad terénem. Nové šlahouny nesou květy. Po kvalitním zakořenění podpořeném pravidelnou zálivkou bohatě kvetou.
Pěstování na jaře i na podzim
Choroby a škůdci
Největším škůdcem růží jsou mšice, které škodí na listech, ze kterých vysávají šťávu, ty se kroutí a uschnou. Proti mšicím použijte postřiky. Padlí růžové vytváří na listech a výhonech šedé povlaky a je třeba co nejrychleji použít vhodný přípravek, jako je Bioton, pak pálit napadené výhony a rostliny v tom období nezalévat na list. Rez růžová se pozná podle červených výčnělků a také rezavých kupek na listech. Napadené výhony se pálí a nutné je použití vhodného přípravku, jako je Novozir MN 80. Černá skvrnitost na listech a výhonech vytváří černé a žlutě orámované skvrny. Je třeba v době výskytu udržovat nízkou vlhkost a použít například přípravek Baycor 25 WP či Dithane.
Houby jako postrach růží
Nejrozšířenějším původcem onemocnění u růží jsou ale houby. Napadají růže zejména ve vlhkém prostředí, když jsou rostliny vystaveny často dešti a listy jim nestačí oschnout. Výskyt chorob lze také omezit výběrem vhodné odrůdy. Obecně bývají nižší kultivary mnohem odolnější. Důležitá je také vitalita rostlin a kvalitní výživa. Když je rostlina houbou napadena, je třeba včas zasáhnout. Žádné z napadených výhonů určitě nikdy nedávejte do kompostu a rovnou je palte. Jenom tak zabráníte dalšímu šíření chorob. Ty totiž v půdě dokáží velmi dlouho přetrvat.
1 komentář u „Jak správně pěstovat popínavé růže“
Magda
(16.6.2020 - 12:24)Růže vypadají opravdu nádherně. Já jsem si je letos na zahradu také zasadila, tak jsem zvědavá, jak se jim bude dařit. Letos to ale na nějaké velké kvetení nevidím. Vůbec mi to ale nevadí, protože jsem včera od manžela dostala pugét rudých růží. Růže mám ráda a hned to s nimi doma i jinak vypadá 🙂