Je graffiti zločin, nebo umění? Podle současné legislativy jde o jeden z projevů vandalství a sprejerům hrozí trest formou náhrady škody, vysoké pokuty a odnětí svobody v délce až 1 roku. Ani zákon však většinu pouličních umělců nepřiměje k tomu, aby svůj talent ukázali světu na legálních plochách. Naopak jim dodává pocit, že jakéhosi antisystémového postoje a během malování jim v žilách koluje adrenalin. Co si však počít tehdy, když se graffiti objeví na vašem majetku? Pokud jste do té doby malůvky na zdech přehlíželi, okamžitě změníte názor.
Odstranění graffiti není snadné
Ať už se bavíme o posprejované fasádě nebo jiném povrchu, připravte se na to, že barvu ze spreje, stopy po lihových fixech a případné další nečistoty neodstraníte bez speciálních čisticích prostředků. Tyto přípravky jsou běžně dostupné, ale musíte volit obezřetně, jinak se graffiti nezbavíte, a naopak vše ještě zhoršíte. Nechcete-li něco takového riskovat, obraťte se na firmu, pro kterou je odstranění graffiti každodenní rutinou. Technici mají k dispozici moderní přístroje a v kombinaci s vhodně zvolenými přípravky poškozený povrch perfektně vyčistí.
Fasádu ochráníte antigraffiti nátěrem
Jak odstranit graffiti již víte, ale co když se na fasádě objeví znovu? Vyčištěním se možná pustíte do války s vandalem, který se na místo činu vrátí a své veledílo zopakuje. Naštěstí existuje jednoduché řešení v podobě speciálního nátěru.
Hydrofobní antigraffiti nátěry vytváří vrstvu, přes kterou se barva ze spreje nedostane. To samé samozřejmě platí také o ostatních nečistotách, k jejichž odstranění vám postačí voda.
Kvalitní nátěry proti graffiti nemají žádný vliv na funkčnost původního nátěru, nebrání cirkulaci vzduchu a nemění barvu. Další potřebné informace najdete na www.graffiti.cz.
1 komentář u „Jak snadno odstranit graffiti? A jde to vůbec?“
Karel
(16.1.2019 - 10:07)Doma jsme měli čmáranici na dvířkách u budky plynu, tak jsme je museli přetřít, protože to jinak dolů nešlo. :// Jen čekám, kdy se tam zas něco objeví.