Odhad ceny nemovitosti při prodeji – jak na to?

Chystáte se prodat byt či dům a rádi byste za něj dostali nejvyšší možnou cenu? Jak ale takovou cenu určit a co vše její odhad ovlivňuje? Měl bych si cenu určit sám, nebo se raději obrátit na odborníka? Na všechny tyto otázky naleznete odpověď v našem článku.

Jak se cena nemovitosti určuje?

Při odhadu ceny nemovitosti určené k prodeji hraje hlavní roli srovnávací metoda. Ta pracuje s daty z realitního trhu tak, že porovnává ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a stejného typu. Na to potřebujete přístup do databází realitních kanceláří, do katastru nemovitostí a do cenových map. Zjišťovat cenu pouze z katastru nemovitostí je možné, ale nepřesné. Při prodeji hrají roli i detaily a je tedy velmi těžké bez celkové znalosti trhu a dění na něm, pouze na základě srovnání podobných nemovitostí,  určit správnou výšku ceny. 

Ze stejného důvodu nedoporučujeme různé automatické kalkulačky pro výpočet ceny nemovitosti online. Ty využívají data z veřejné inzerce nemovitostí a z katastrálního úřadu, případně kombinace obojího. Ceny takto vygenerované jsou pouze orientační, protože žádný online nástroj nedokáže pokrýt všechny parametry, které vstupují do výsledné ceny. 

Které parametry ovlivňují tržní cenu?

1. Výměra bytu, pozemku či domu v m2

Výměra nemovitosti je jedním z nejzásadnějších faktorů. Do výměry se započítávají i balkon či garáž, cena za m2 je ale poloviční.

2. Dispozice nemovitosti a výška stropů

Dobrá dispozice (prostorné otevřené pokoje, kuchyň propojená s obývacím pokojem, záchod oddělený od koupelny, menší pokoje a ložnice) může cenu výrazně navýšit, stejně jako vysoké stropy. Pokud je výška stropů okolo 3,5 m, je možné vybudovat plnohodnotné spací patro.

3. Stav bytu či domu

Cenu může snížit i špatný stav nemovitosti. Přesto se nedoporučuje kompletně rekonstruovat nemovitost před prodejem, většina kupujících si chce nové bydlení upravit podle svého vkusu. 

4. Lokalita

Jeden z nejdůležitějších faktorů. Na cenu má vliv dopravní dostupnost (stanice tramvaje, metra či aspoň autobusu) a občanská vybavenost, tedy jak daleko jsou obchody, úřady, školy, divadla, parky atd. 

5. Aktuální situace na trhu

Cenu samozřejmě ovlivní i aktuální poptávka a nabídka nemovitostí na trhu a momentální preference kupujících. 

Můžu si cenu nemovitosti odhadnout sám?

Správně určená prodejní cena je klíčem k dobrému prodeji. Není rozumné prostě nasadit cenu a čekat, jestli byt či dům někdo koupí, a poté případně zlevnit. Z takové nemovitosti se často stane ležák, který se nakonec prodá pod cenou. Lepší je oslovit zkušeného realitního makléře či realitní kancelář, kteří mají potřebné zkušenosti a znalosti a dokážou provést výpočet odhadní ceny nemovitosti rychle a zdarma bez nebezpečí, že bude příliš nízká či vysoká.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *