Není zámkovka jako zámkovka

Ať už si chcete udělat na zahradě posezení, kde se pod vámi nebudou viklat židle, nebo vydláždit nástup pro venkovní schodiště, zámková dlažba je dobrou volbou. Snadno se skládá a rozebírá, chyby jsou vratné a cena je únosná. Její použití je velmi univerzální.

Pokud jste se tedy již rozhodli, že právě zámkovka je tou pravou volbou, vězte, že výběr v posledních letech značně vzrostl. Estetické cíle, kterých tak můžete v rámci nabízené palety různých tvarů a profilů dosáhnout, jsou velmi pestré.

Velký výběr

Řekněme, že si chcete vydláždit prostor pod novou pergolou, abyste tam mohli každé léto příjemně popíjet s přáteli. V první řadě byste si měli položit otázku, jak chcete, aby vámi vytvářený prostor působil. Mnohé zámkovky na vydlážděné ploše kombinují několik rozměrově různých kamenů. Skladebná jednotka je tak tvořena například třemi kameny rozdílných tvarů, pomocí nichž je možné vytvořit dlážděný povrch mimořádně nápaditý. Dlažba se tak stává i výrazným dekoračním prvkem.

Optické iluze

Některé dlažby jsou k dostání v několika barevných provedeních. Právě kombinací stejných kamenů rozdílných odstínů je možné vytvářet optickou iluzi plasticity. Tento zajímavý efekt na druhou stranu může působit pocitem neklidu. Některé druhy zámkovek svojí skladebností připomínají kyklopské zdivo z konce devatenáctého a začátku dvacátého století.

Iluze skutečného kamene

Zámková dlažba je v dnešní době často tvořena kameny, které jsou velmi nepravidelné a lze takovou dlažbou docílit dojmu, že se jedná o skutečný kámen. K tomu ostatně slouží i některé druhy povrchových úprav. Kromě hladké a tryskano-kartáčované povrchové úpravy lze totiž zakoupit dlažbu upravenou takzvaným rumplováním. Rumplování je technika, při které jsou kameny mechanicky otloukány a obrušovány v ocelovém bubnu. Díky ní kameny zdařile imitují přírodní kámen, neboť rumplováním se z každého kamene stává originál

Závěrem

Závěrem nám dovolte jedno doporučení. Nevybírejte barevná provedení výhradně podle fotografií v informačních materiálech nebo na internetu. Fotografické reprodukce jsou spíše orientační a jejich skutečná podoba se od té fotografické může lišit. Proto doporučujeme navštívit prodejnu osobně a konečné rozhodnutí učinit až ve chvíli, kdy uvidíte dlažbu na vlastní oči. Velký výběr a solidní zastoupení najdete u českého výrobce www.presbeton.cz.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *