Pokud netrváte na ohromné vaně s protiproudy, můžete si pořídit malou nafukovací vířivku do koupelny nebo na balkon. Vířivku tak dnes může mít doma každý, stejně jako třeba domácí saunu.
Vířivá vana už dávno není výsadou venkovních teras, zahrad a luxusních domů. Vířivka může mít rozměry klasické vany a disponovat efektivními technologiemi. Korpus nafukovací vířivky tvoří pevná nafukovací konstrukce z odolného PVC se vzduchovými komorami a soustavou trysek. Tvar je kruhový i čtverhranný. Můžete využívat vodní i perličkovou masáž a ohřívání vody nastavit až na 40 °C. Cirkulaci vody zajišťuje kartušová filtrace a efektivní udržení teploty vody zajistí termokryt.
Vířivky do bytu
Vířivé vany určené do bytu musí mít několik specifik. Plošné zatížení by nemělo přesáhnout 500 kg/m². Vyšší už určitě konzultujete s odborníkem. Rozměry by měly být kompaktní. Vířivá vana v délce 2 metry a široká do 1,5 metru poskytne dostatečný komfort pro 2 až 3 uživatele.
Kde umístit vířivku
Vířivku můžeme dát na balkon nebo lodžii i střešní terasu. Vířivé vaně povětrnostní podmínky nevadí a celoroční provoz je zajištěn i během naší zimy. Pokud budete na vířivou vanu myslet při rekonstrukci bytového jádra, můžete ji zakomponovat do koupelny. Dá se dát i do haly nebo některého z pokojů. Vířivka nepotřebuje stálý přívod vody a vystačí si s napájením z 220V zásuvky.
Na co myslet při instalaci vířivky
Hydrodistribuční soustava musí být vybavena systémem stavítek, která v případě poruchy umožní odpojit konkrétní část vany a tím zabránit nehodě. Pokud je to možné, je dobré vybavit podlahu výpustí s propustností alespoň 75 litrů za minutu. Je třeba zachovat přístup ke všem stranám vířivé vany, nebo alespoň umožnit její odtažení 70 centimetrů od stěny.
Co nabídne nafukovací vířivka
V kompaktních rozměrech vířivky by mělo být minimálně jedno lehátko pro celkovou masáž všech vašich svalových skupin na těle. Určitě sledujte i vybavenost jednotlivých masážních pozic. Všechny pozice by měly být osazeny dostatečným počtem trysek. Doporučujeme trysky s autorotačním systémem, které dokáží vyvinout dostatečný proud i u malých typů vířivek. Dbejte na vybavení kvalitními technologiemi pro 100% spolehlivost a eliminaci rizika úniku vody.
Jak vybírat vířivku
Nevybírejte jen podle nejnižší ceny a chtějte kvalitu. Levná vana zřejmě na něčem musí ušetřit. Pokud se nejedná o výprodej posledního kusu nebo akci, mějte se na pozoru. Ujasněte si, jak často a kolik lidí bude vířivou vanu používat a na jaké má sloužit zdravotní problémy. Dobrý prodejce vám podle toho dokáže vybrat vhodný model na míru. Zjistěte si určitě náklady na provoz.
Pečlivě měřte a sledujte konstrukci
Raději si vyfoťte prostor, kam bude vířivka instalována. Technici vyhodnotí vhodnost prostoru a navrhnou nutné úpravy. Vizualizace uvažovaného řešení vám dá představu, jak bude nainstalovaná vířivka vypadat. U konstrukce vany sledujte, zda je opravdu bezpečná. Vana musí být vybavena samonosnou ocelovou konstrukcí, dále izolací vnitřního prostoru a kvalitním samočisticím materiálem skořepiny s antibakteriálním účinkem. Obložení vany by mělo mít dobré izolační vlastnosti.
Kvalita a certifikace
Ověřte si, zda vybavení vířivky včetně vnitřních technologií od daných výrobců splňuje certifikace. Zkontrolujte funkci řídicí jednotky a řídicího panelu. Nechte si od prodejce ukázat funkčnost a možné alternativy. Vyberte si z portfolia materiálů a barev a nechte si předvést modely na živo. Ověřte si realizované reference. Zjistěte si, zda lze zajistit rychlou dostupnost servisu po celé České republice s garancí odstranění problému do 48 hodin, zda vám vířivku dopraví domů a za kolik korun.
Na kolik vyjde provoz
To samozřejmě záleží na objemu vodu, umístění vířivky, kvalitě izolační podložky, termokrytu a intenzitě využívání vířivky. Provoz nafukovací vířivky o objemu do 700 litrů vody vás při pravidelné měsíční relaxaci vyjde na 500 až 700 korun. U větších vířivek využívaných i na podzim i 2 000 korun. Cenově se nafukovací vířivky pohybují od 10 000 do 30 000 korun.