heureka.cz_bydletsnadno.cz_foto

Malý obývák? 5 tipů, jak ho zařídit efektivně a stylově

Nezoufejte, pokud máte v bytě jen menší obývací pokoj. S trochou nadšení a výběrem těch správných kousků můžete i pár metrů čtverečních proměnit v neodolatelnou oázu klidu i místo pro setkávání s rodinou či přáteli. Jak na to?

1. Centrem dění je sedací souprava

Sedací souprava je pravděpodobně první kus nábytku, který do obýváku budete pořizovat. Nekupujte ale první, která se vám zalíbí. Zejména do menších prostor musíte nábytek vybírat s rozmyslem. Skvělou pomůckou, jak si udělat představu o velikosti sedačky, je si v prázdné místnosti na zem pomocí barevné pásky umístění sedačky vyznačit podle jejích rozměrů. Zjistíte tak, jakou maximální velikost si můžete dovolit, i to, zda jste zvolili vhodné místo. Při zařizování malých prostor je pak lepší dívat se po sedací soupravě v jednoduchém stylu, bez mohutné konstrukce a ve světlejších barvách, které prostor opticky zbytečně ještě více nezmenší.

2. Skříňky vybírejte podle funkce

Kromě sedačky budete určitě potřebovat i další kusy nábytku, jako jsou nejrůznější skříňky, police nebo regály. Zamyslete se nad tím, jaký nábytek opravdu potřebujete. Nemusíte totiž volit rovnou celou obývací stěnu, když ji vůbec nevyužijete. A abyste prostor zbytečně nepřeplňovali, doporučujeme volit nižší nábytek a horní polovinu zdí nechat „dýchat“. Když už se rozhodnete pro celou obývací stěnu, sáhněte po minimalistickém designu ve světlých barvách. Skvěle bude fungovat bílá či světlé dřevo, případně kombinace obojího.

3. Využijte sílu multifunkčního nábytku

Rozkládací pohovky či stolky s úložným prostorem jsou ideálním řešením, jak mít co nejvíc úložného prostoru, aniž byste měli celý byt přeplněný nábytkem. Poohlédněte se proto například po konferenčním stolku s úložným prostorem nebo, pokud využíváte systém otevřených polic, po designových krabicích a boxech.

4. Volte světlé barvy

Určitě už jste také slyšeli, že do malých prostor je nejlepší použít světlé barvy. Ať už je to bílá, krémová, béžová, nebo jemné pastelové odstíny, rozhodně s nimi neuděláte krok vedle. Naopak, světlé barvy, navíc třeba v kombinaci se zrcadly a odrazovými lesklými plochami, celý prostor opticky zvětší. Obývák tak díky tomu bude působit vzdušně. Pokud se nedokážete vzdát tmavých barev, použijte je spíše na podlahu a na menší kusy nábytku, jako je například odkládací stolek. Případně zvolte jeden tmavý kus nábytku, který bude v centru pozornosti, například pohovku, a vše ostatní držte ve světlých tónech.

5. Zkuste odstranit dveře

Otevřené prostory jsou stále trendy. Nejenom že prostor opticky zvětší, ale propojí také jednotlivé prostory. Zvažte proto, zda není možné se dveří v obývacím pokoji zcela zbavit nebo využít například posuvné dveře. Díky tomu, že se zbavíte křídlových dveří, získáte další roh místnosti k využití, který by jinak musel kvůli dveřím zůstat prázdný. Pokud chcete dveře zachovat, ale nechcete využívat ty posuvné, zkuste alespoň otočit dveře tak, aby se otevíraly směrem ven z obývacího pokoje.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *