Správná regulace topení je klíčem k úsporám energií v domácnostech i komerčních či veřejných budovách. V tomto článku se podíváme na výhody různých typů termostatických hlavic i na to, jak můžete zabránit nežádoucím zásahům do jejich nastavení.
Typy termostatických hlavic na topení
Na trhu narazíte na několik typů termostatických hlavic od jednoduchých mechanických až po pokročilé digitální, které mohou disponovat chytrým softwarem a ovládáním topení přes mobil.
Tyto hlavice na topení se liší způsobem ovládání a měření teploty, přesností regulace či doplňkovými funkcemi. Jedno však mají společné – automaticky udržují nastavenou teplotu podle aktuální teploty v interiéru. Pokud se tedy venku ochladí, nebo naopak oteplí, nemusíte nastavení hlavice nijak měnit.
Správně nastavená teplota vám může ušetřit nemalé peníze
Každý stupeň navíc představuje v průměru 6 % nákladů za vytápění, což rozhodně není málo, obzvláště v době vysokých cen energií. Přesto řada lidí zbytečně přetápí i o několik stupňů. Vysoké účty za energie jsou nejčastěji důsledkem nesprávné regulace topení, ale také nežádoucích zásahů do nastavení termostatických hlavic. K těm obvykle dochází v:
- domácnostech s malými dětmi,
- ubytovacích zařízeních,
- veřejných budovách a školách,
- kancelářských a komerčních budovách.
Termostatické hlavice na topení však můžete efektivně zabezpečit proti manipulaci. Jaké máte možnosti?
Obrázek: I v kancelářích může docházet k nežádoucí manipulaci s termostatickými hlavicemi
Zabezpečení mechanických termostatických hlavic
Mechanické termostatické hlavice jsou nejběžnější. Jejich výhodou je nízká cena a jednoduchá obsluha, na druhou stranu neposkytují tak přesnou regulaci ani možnost naprogramování rozvrhu vytápění. Snadné nastavení teploty přímo na radiátorové hlavici ale může být i nevýhodou, obzvlášť pokud nemůžete ohlídat, zda s nastavením někdo nemanipuluje. I tento problém však má řešení.
Jelikož se tyto hlavice ovládají manuálně otáčením, jsou i možnosti jejich zabezpečení mechanické. K některým termostatickým hlavicím, například Honeywell Thera-6, si můžete přikoupit omezovač rozsahu, který funguje jako zarážka. Jednoduše tak omezíte maximální nastavenou teplotu, např. na stupeň 3. U jiných modelů termostatických hlavic, jako je například Danfoss Aero, lze uzamknout nastavenou teplotu pomocí zarážky. Tato řešení jsou vhodná zejména jako dětská pojistka pro regulaci vytápění rodinného domu.
Ještě vyšší ochranu poskytují termostatické hlavice s klíčem. Takovou je například hlavice IMI Heimeier HALO-B, na které se teplota nastavuje pomocí speciálního klíče. Jedná se tak o ideální řešení do veřejných prostor, jakými jsou kanceláře, úřady, čekárny či školy.
Obrázek: Termostatická hlavice Danfoss Aero se zarážkou. Zdroj: Bola.cz
Zabezpečení digitálních a chytrých termostatických hlavic na topení
Na elektronických termostatických hlavicích si nastavujete teplotu na displeji, a to na stupeň přesně. Kromě přesnější regulace topení nabízejí tyto hlavice i možnost naprogramování časového rozvrhu vytápění a různé doplňkové chytré funkce, které se liší v závislosti na konkrétním modelu. Jde tak o nejefektivnější způsob vytápění domu s radiátorovým topením.
Abyste zamezili nežádoucím změnám v nastavení, volte modely s dětskou pojistkou, která radiátorovou hlavici uzamkne. Dětskou pojistkou disponují například digitální termostatické hlavice Honeywell TheraPro HR90EE nebo Danfoss Eco.
Pokud máte wifi termohlavici, kterou lze ovládat i dálkově, myslete i na zabezpečení mobilní aplikace silným heslem. Některé chytré termostatické hlavice lze navíc uzamknout i vzdáleně přímo přes aplikaci.
Jak správně nainstalovat a nastavit termostatickou hlavici?
Instalace všech typů termostatických hlavic je velmi jednoduchá a zvládnete ji svépomocí. Hlavice se nasazují na termostatické ventily radiátorů, přičemž většina výrobců používá typizovaný rozměr M30x1,5 mm. Jiné závity používají například výrobci termostatických hlavic Danfoss, Giacomini, Herz, Myjava, Comap a Coterm. Pokud nemáte kompatibilní rozměr ventilu a závitu na hlavici, jednoduše si pořiďte příslušnou redukci.
Abyste dosáhli požadovaných úspor a komfortu, dodržujte několik pravidel pro efektivní regulaci topení:
- Pro každou místnost nastavte teplotu zvlášť. V ložnici a kuchyni vám postačí 17 °C, v koupelně naopak budete potřebovat až 24 °C. Pro kanceláře je ideální teplotou 22 °C.
- Rozvrh vytápění přizpůsobte svému dennímu režimu. Teplotu snižte zhruba o 3 °C vždy na noc a v době, kdy nejste doma. Hlavici nastavte na symbol vločky (ochrana proti zamrznutí) pouze při delší nepřítomnosti.
- Větrejte krátce a intenzivně a během větrání hlavice uzavřete, aby zbytečně skokově nezvýšily výkon topení.
- Pokud máte digitální či chytré termostatické hlavice na radiátory, seznamte se důkladně s jejich funkcemi a naučte se je správně používat.
- Poučte o správném používání regulační techniky i ostatní členy domácnosti, případně nájemníky či zaměstnance v kancelářích.
Stále váháte, jaký typ termostatických hlavic zvolit a jakou metodou je ochránit před nežádoucím přenastavením? Využijte nabídku konzultací zdarma s odborníky na topenářskou techniku z BOLA.cz.