Pokud se vám na zahradě urodilo více jablek, můžete si na zimu nasušit křížaly. Díky tomu se můžete v zimě oddávat zdravému mlsání a nahradit třeba chipsy. Využijte k tomu nadbytku jablek, která se nedají uskladnit. Nevadí, pokud mají nějaké vady na kráse. Prozradíme vám, jak je správně nasušit.
Sušené křížaly
Sušení ovoce má u nás dlouholetou tradici. Navíc je to zdravá metoda pro uchování zralých plodů pro pozdější využití. Podstatou je snížit v plodech obsah vody na zhruba 5 až 8 %. Velkou výhodou je, že k tomuto způsobu uchování plodů nemusíte používat žádné konzervační prostředky. Nízké procento vody navíc spolehlivě zabrání v sušených plodech množení nežádoucích mikroorganismů. Zároveň se sníží objem i hmotnost, což vám usnadní následné skladování ovoce.
Sušení ovoce
Křížaly jsou sušené kousky, plátky nebo půlky různých druhů ovoce. Neobsahují žádné konzervační látky, jsou přírodní, dodají vám energii a obsahují jen pár kalorií. Nejznámější jsou právě jablečné křížaly, ale sušit můžete i hrušky, meruňky, broskve, švestky, třešně, hrozny a další ovoce. Plody by při sušení měly být vždy zralé, ideálně s vyšším obsahem cukru. Nedoporučujeme sušit moučná jablka, která při sušení velmi snadno praskají a lámou se.
Správně usušené křížaly by měly být vždy pružné a neměly by se lámat. Jejich barva by měla být hnědožlutá a svěží. Tmavé zbarvení už naznačuje přesušení jablek a snižuje kvalitu křížal. Při zmáčknutí nesmí plátky uvolňovat šťávu. Když je rozříznete, nejsou uvnitř žádné známky tekutiny.
Jak a v čem správně sušit jablka
Máte na výběr z více možností sušení. Přirozeně se suší jablečné křížaly zavěšené na slunečném a dostatečně vzdušném místě. Jestliže máte doma radiátory ústředního topení, můžete je na nich sušit na vhodném pokladu, třeba na potravinářském papíře nebo papíře na pečení sušit. Nedoporučuje se používat tištěné noviny kvůli tiskařské barvě. Nakrájené ovoce můžete také poklást na tác či plátno. Ovoce se také dá sušit v klasické elektrické, plynové i horkovzdušné troubě. Křížaly je také možné sušit v moderních a praktických sušičkách na ovoce, které jsou k tomu přímo určeny.
Důležitá je pečlivá příprava
Jablka nebo jiné ovoce před sušením nejprve pečlivě omyjte pod tekoucí vodou. Plody můžete oloupat, ale doporučujeme je nechat i se slupkou, která obsahuje spoustu cenných živin. Následně plody rozpulte, zbavte jádřinců a nakrájejte je na tenké plátky, silné maximálně 5 mm.
TIP: Sbalte si sušené ovoce do kapsy na cesty.
Jak na správné sušení
Pokud budete sušit křížaly v troubě, plech pokryjte pečícím papírem a rozložte na něj plátky nakrájeného ovoce. Jednotlivé kousky pokládejte jeden vedle druhého, nikdy na sebe ve vrstvách. Nastavte si nejprve nižší teplotu 50 až 60 °C a ve chvíli, kdy plátky ovoce začínají sesychat, ji zvyšte na 70 °C, pak plátky ovoce otočte a dosušte je při 60 °C. Jestliže budete používat sušičku na ovoce, rozložte plátky na síta či rošty nad sebou, teplotu nastavte na 55 až 60 °C a časovač na 6 až 8 hodin.
Z 1 kg čerstvých plátků jablek získáte 15 až 20 dkg sušených křížal.
Zkuste přidat skořici a javorový sirup
Skořice a javorový sirup povýší jablečné křížaly na mnohem vyšší úroveň a vaše chuťové buňky budou maximálně spokojené. Do mističky si dejte trochu javorového sirupu a připravte si skořici na posyp. Silikonovou mašlovačkou mírně potřete plátky jablek javorovým sirupem tak, aby sirup zbytečně nepokapal plata sušičky. Pak je přes jemné sítko posypte troškou skořice. Výsledek bude dokonalý!
Nepodceňte skladování
Jakmile budete mít křížaly usušené, nechte je dostatečně vychladnout. Pak je stačí vložit do předem připravených čistých nádob s víčkem a umístit je na dostatečně suché, tmavé a chladné místo. Ideální je spíž s teplotou do 15 °C. Uskladněné křížaly raději pravidelně kontrolujte. Pokud nejsou dostatečně usušené, mohla by se na nich objevit plíseň a jestliže nebudou dózy dostatečně těsnit, mohou se do nich pustit potravinoví moli.