Jak se zbavit much? Co zaručeně funguje?

Mouchy umí být otravné, roznášejí nemoci, kladou vajíčka na jídlo, zanechávají po sobě výkaly, obtěžují nás při práci a budí nás ze spaní. Nenáviděné mouchy se objevují s přicházejícím teplem a pronikají i do našich domovů. Jak se jich zbavit?

Metod, které nám pomohou odehnat a zlikvidovat mouchy, je celá řada. Můžeme využít chemii nebo se vydat cestou našich babiček, které žily ve větším souladu s přírodou a vystačily si s běžnými prostředky, které mívaly doma. Většinu z nich najdeme i v dnešních moderních domácnostech. Důležitá je i prevence. Zamezte vstup mouchám a zbavte se dalšího dotěrnému hmyzu, vos, včel i komárů.

Vyrobte si mucholapky

Pokud nechcete používat klasické mucholapky, smíchejte cukr a sirup v poměru 1:1. Pak nastříhejte nějakou krabici na proužky libovolné velikosti. Nahoře udělejte nožem nebo nůžkami malou dírku a provlečte skrz otvor provázek. Pásky potřete cukrovou směsí a nechte ji uschnout. Pak proužky doma rozvěste a nechte mouchy, ať se na vaše mucholapky samy chytají.

Vyzkoušejte aromatické směsi v pytlíčku

S mouchami můžete bojovat i pomocí vlastnoručně vyrobených vonných sáčků. Smíchejte eukalyptus, bobkový list, hřebíček a květy jetele, vložte aromatickou bylinnou směs do textilních pytlíčků a rozvěste je po celém bytě nebo domě. Stačí, když si vezmete čtverec látky, vložíte do něj směs, cípy dáte k sobě, nahoře je svážete provázkem a nemusíte ani nic sešívat. Sáčky vám vydrží několik týdnů. Jakmile vyčichnou, vyměňte bylinnou směs za novou.

Zbavte se všeho, co mouchy přitahuje

Mouchy i vosy rády létají do kuchyně, kde se živí na zbytcích jídla. Nádobí proto umyjte ihned po vaření, nenechávejte nikde skleničky, všechny zbytky hned vyhoďte do koše, bábovku a buchty nebo ovoce zakryjte a zamezte mouchám přístup. Odpadkový koš často vynášejte, ať do něj mouchy nekladou vajíčka. Pokud máte domácí kompost, vždy víko zavírejte. Nenechávejte otevřený ani pytel s granulemi pro psa či pro kočku a jejich misku myjte každý den.

Instalujte sítě do oken

Zkuste mouchám zabránit vstupu do domu. Nejlepší je instalovat do oken sítě. Síť proti mouchám můžete dát jen do okna, kterým větráte. Ostatní okna můžete nechat bez sítě, abyste mohli například vyvětrat peřiny, nebo zalít bylinky v květináčích na parapetu. Sítě můžete dát i do balkonových dveří nebo do vstupních dveří, kde většinou doléhají na magnet. Podívejte se, co dělat, když se objeví mravenci v bytě.

Rostliny odpuzující hmyz

Ke vchodu do bytu nebo domu nebo do oken dejte rostliny, které mouchy odpuzují. Vhodná je máta, šalvěj nebo bazalka, ale i levandule, rajčata nebo pelyněk. Aroma, které tyto byliny uvolňují, mouchy nemají rády a domu či bytu se raději vyhnou. Z bylinek na zahradě nebo na balkóně otrhejte každý den pár lístků, nadrťte a dejte na talířek do všech místností. Pomoci vám mohou i masožravé rostliny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *