Kuchyně je klíčovým místem v domě. Často se jí říká také srdce domova. Právě zde trávíme velkou část dne, připravujeme jídla, pracujeme nebo se jen bavíme se zbytkem rodiny nebo s našimi hosty. Proto stojí o to usilovat, aby toto místo bylo praktické a zároveň útulné. Otázkou ale je, jak na to a jakých chyb se vyvarovat. Zde je několik tipů, které mohou být odpovědí na tento problém.
Pamatujte na zóny
Vymezení zón v místnosti je základem dobrého uspořádání. Ani kuchyň není výjimkou. Právě tím je třeba začít. Je snadné udělat chybu tím, že nevěnujete dostatek pozornosti důsledkům umístění zón v prostoru. Je třeba zvážit, jak se budou zóny vzájemně ovlivňovat a zda je jejich rozmístění skutečně optimální. Při zařizování místnosti není třeba spěchat, ponechte si na to dostatek času.
Mezi zónami v kuchyni by měla být rozlišená skladová zóna (s lednicí a skříňkami s potravinami), skladovací zóna (s hrnci, příbory, nádobím), přípravná zónu (s malými domácími spotřebiči a kuchyňským náčiním), varná zóna (se sporákem, troubou, pracovní deskou, kde se připravují pokrmy) a umývárna (s myčkou, dřezem, odpadkovým košem, sušičkou na nádobí).
Funkčnost a ergonomie
Při zařizování kuchyně nezapomeňte, že hlavním kritériem je funkčnost a ergonomie místnosti. Proto je třeba brát v potaz velikost a tvar kuchyně. Důležité jsou i požadavky obyvatel. Velké množství spotřebičů zvýší funkčnost kuchyně, ale zároveň sníží komfort používání těchto předmětů a pobytu v místnosti. Přehledný interiér je známkou dobrého hospodaření s prostorem – to je důležité mít na paměti.
Důležitý je také vhodný výběr nábytku. Používání hlubokých skříní umístěných nízko u země totiž příliš pohodlné nebude. Místo nich je lepší použít zásuvky. V kuchyni by měl být dále optimální počet světelných zdrojů, zvlášť, když je místnost velká a je v ní několik důležitých zón, kde se často zdržujeme. Vhodný výběr osvětlení je tedy velmi důležitým bodem při plánování kuchyně.
Při zařizování je dobré si nejdříve určit rozmístění potřebného vybavení. Zamyslete se nad tím, jaký nábytek a vybavení byl měl být v této místnosti umístěn. Základem jsou moderní domácí spotřebiče. Důležitý bude i výběr materiálů, aby nejen ladily se stylem kuchyně a byly pěkné, ale taky odolné a snadno se čistily. Nábytek a jeho výška by měla být přizpůsobena výšce nejmenšího člověka v domácnosti. Varnou desku lze umístit o něco níže než pracovní desku, což usnadní přesun hrnců při vaření. Dřez by zase měl být daleko od sporáku, abyste mohli pohodlně mýt nádobí.
Barvy vybírejte s rozmyslem
Často si neuvědomujeme, jak důležitá je barva. Ukazuje se však, že může ovlivnit naši náladu. Je to také jeden z klíčových prvků, pokud jde o charakter interiéru. Barva může místnost oživit. Teplé barvy dodají interiéru útulný charakter. Béžová, bílá a další světlé barvy kuchyň prozáří a opticky zvětší. Tmavé barvy dodají eleganci. Můžete díky nim zdůraznit charakter zón nebo vybraných prvků aranžmá.
Zvláštní pozornost by měla být věnována také odstínům. I velmi podobné tóny totiž mohou vyvolat zcela odlišný efekt. Proto je nejlepší před konečným výběrem použít vzorníky barev, poskytnuté výrobcem. Je také vhodné připomenout, že je snadnější sladit barvu stěny s nábytkem než-li naopak. Pokud tedy vyberete nábytek co nejdříve, vyhnete se problémům s tím spojených. Díky správné kombinaci barev můžete vytvořit krásný, harmonický interiér, kde se budou všichni cítit dobře.
Věnujte pozornost detailům
Mnoho lidí si řekne, že drobnosti jako úchytky na nábytku, barva obkladů nebo vzor na nábytku nejsou důležité. Ale je to právě malý detail, který dokáže ovlivnit vnímání celé místnosti. Tyto drobné prvky, kterým často nevěnujeme pozornost, mohou zdůraznit charakter místnosti nebo naopak celý výsledný efekt zničit. Pokud je například naší představou mít kuchyň v minimalistickém stylu a náš nábytek bude mít tvarově a barevně výrazné úchytky, nebude možné dosáhnout harmonie v interiéru. Úchyty pak okamžitě zaujmou a způsobují dojem cizího prvku.
Různorodost posezení v kuchyni
Při plánování kuchyně také stojí za to klást důraz na originalitu a individualitu. Kuchyně nemusí nutně být v tradičním stylu a mít klasické uspořádání. Lze ji zpestřit použitím barových židliček a nainstalováním barového pultu. Tato varianta se také skvěle hodí do velkých, otevřených kuchyní. Barové židle dobře fungují také v případě kuchyňského ostrůvku. Díky nim můžeme vymezit zóny – například mezi jídelním koutkem a částí kuchyně, kde se připravují pokrmy.
Barové židle ale nejsou jedinou možností. Použít lze také lavici, která se v minulosti často objevovala ve venkovských kuchyních a nyní je opět v módě. Navíc máme i klasické židle nebo taburety. Výběr modelů je opravdu široký – kovové, dřevěné, plastové, vysoké či nízké, na třech nebo čtyřech nohách. Svou představu o ideálním produktu si můžete vytvořit prohlédnutím naší nabídky taburetů na eZidle.cz. Spolu s touto nabídkou si můžete projít také naši nabídku stolů. Kulaté, hranaté, velké jídelní stoly nebo malé konferenční stolky – možností je mnoho. Stojí za to hledat inspiraci a jít nad rámec klasiky pomocí originálních konceptů. Kuchyně totiž nemusí být nutně nudnou místností!