Jak odstranit zápach z odpadu? Jednoduše a rychle

Příjemnou vůni domova dokáže často nečekaně zkazit zápach z odpadu. Na vině jsou nejčastěji zbytky jídla, mycích a čisticích přípravků, vlasů a dalších nečistot, které postupně odpad ucpou. Problémem může být také narušená pachová uzávěra. Pojďme se podívat, jak se s nechtěným zápachem snadno vypořádat.

Voda a prevence

Pokud se nelibý zápach line z kuchyně či koupelny, není třeba hned volat instalatéra. Zásadním bodem je nalezení zdroje. Může jít o kazící se jídlo v nedokonale vymytém dřezu, špatně vyčištěné umyvadlo v koupelně i toaleta. Často stačí silný proud vody, kterým vypláchneme vnější stranu výlevky. K prevenci nezapomeňte používat sítko, které zachytí mnohé nečistoty i vlasy.

ochrana koupelny

Jako první použijte zvon

Prvním nářadím v případě ucpání odpadu je klasický zvon na čištění odpadu. Na trhu najdeme několik typů, od celoplastových, přes gumové s dřevěnou rukojetí, až po specializované zvony pro dřez či vanu. Pro správné použití zvonu jej stačí přiložit k odpadovému otvoru a několika pohyby nahoru a dolů vytvořit silný podtlak, kterým se usazená překážka uvolní a potrubí se zprůchodní. Pak odpad propláchněte proudem horké vody, která dočistí zbylé nečistoty. Pro jistotu do odpadu nasypte 2 lžíce soli či jedlé sody, nechte 15 minut působit a prolijte horkou vodou.

Vyčistěte sifon

Ne vždy se nám podaří uspět už se zvonem a odpad i nadále stále zapáchá nebo dokonce neodtéká. Nejdříve pod sifon postavte kýbl na odtékající vodu, odšroubujte uzávěr, rozložte sifon a důkladně jej pod proudem vody vyčistěte. Na závěr jej opět pečlivě sešroubujte. Čistý sifon je základ pro snadný odtok.

Spirála či instalatérské pero

Při přetrvávajících problémech s odtokem si můžete pořídit čisticí instalatérskou spirálu. Jednoduchý, ale účinný nástroj k hloubkovějšímu pročištění trubek vám pomůže. Odšroubujte sifon a vsuňte instalatérskou spirálu do potrubí co nejdále, tedy až k překážce, která brání v odtoku vody. Pak začněte točit rukojetí, což způsobí rotaci spirály. Můžete točit na obě strany, dokud se překážka neuvolní.

Nápomocná chemie

Problémy jsou často tak velké, že je jejich řešení je nad rámec možností popsaného mechanického čištění. Pak přichází na řadu chemické přípravky, jako je například známý Krtek, Domestos, Savo a další na ucpaný odpad. Většina z těchto přípravků funguje na bázi velmi účinné žíraviny v podobě hydroxidu sodného. Kvůli nebezpečí pro vás a životní prostředí, zařazujeme tuto možnost až na poslední místo. Dají se však zakoupit i ekologické čističe odpadu. U každého přípravku postupujte podle návodu. Dejte při manipulaci s nimi velký pozor, protože se objeví velmi časté je prudké vybublání tekutiny až do dřezu či vany. Při práci s chemickými čisticími prostředky proto používejte ochranné rukavice a průběžně větrejte.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *