imunita a vitaminy

Jak nejlépe podpořit imunitu?

Nemusíte se bát, není to tak těžké. Stačí dodržet pár základních principů. Zdravě jíst, trochu se hýbat a vyhnout se některým potravinám. Jak přesně zajistit, aby vás viry obcházely obloukem?

Pravidelně cvičte

Dospělý člověk v produktivním věku by měl cvičit až 150 minut týdně. Důležité je lehké posilování svalů, krátké rychlé procházky, protahování a dýchací cvičení. Tyto aktivity pomáhají výměně látek a prokrvení těla vedoucí k dobrému stavu srdce a cév. 

Pohybujte se na čerstvém vzduchu

Nemusíte jít běhat, cvičit tai-chi do parku nebo jít na horskou túru. Stačí lehká procházka na sluníčku v okolí vašeho domu nebo pobyt na zahrádce. Slunce dodává tělu potřebný vitamín D a čerstvý vzduch pomáhá okysličovat mozek. Lépe nám to přemýšlí, lépe funguje trávení a odvádí se škodliviny z těla. 

Doplňte vitamíny a minerály

Hlídejte si hladinu vitamínů A, C a E a nebojte se kvalitních zdrojů umělých doplňků stravy. Nicméně berte s rezervou přípravky slibující zázračné posílení imunity. Faktem je, že u většiny látek příroda správně vymyslela, jak mají fungovat v přirozených vazbách skrze ovoce a zeleninu, proto umělé vitamíny samy o sobě nemusí vždycky působit tak, jak bychom potřebovali. “Zázračné” komplexy látek zabezpečí maximálně to, že mnohé látky vámi rychle projdou.

TIP: Objednání čerstvé ovoce a zeleniny až k Vám domů 

Jezte dostatek bílkovin

K boji proti virům a bakteriím potřebujete bílé krvinky, které se tvoří v kostní dřeni. K její správné funkci potřebuje tělo dostatek bílkovin. Doplňujte bílkoviny buď z živočišných zdrojů (kvalitní hovězí maso z dobrého chovu, vejce a mléko), nebo z rostlinných zdrojů (mořské řasy, luštěniny, tofu, rostlinné nápoje). 

Jezte kvalitní tuky

Nevyhýbejme se obecně tukům. Nenasycené tuky výrazně ovlivňují vstřebávání vitamínů A, D, E a K. Použijte například lněný olej, olivový, sojový nebo sezamový. Pozor na nasycené tuky, které mají na svědomí vznik kardiovaskulárních problémů.

Spěte alespoň 8 hodin denně

Nedostatek spánku vede k menší odolnosti vůči nemocem. Aby taky ne. Vzpomeňte si, kolikrát vám od zlé nemoci pomohlo párkrát se dlouze vyspat. Dopřejte si nerušený spánek bez vnějších vlivů. Vypněte telefon, světlo, zvukovou kulisu a stáhněte si do telefonu i počítače filtr modrého světla, který vám pomůže lépe spát.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *