Jen těžko si dokážeme představit ryze českou domácnost bez zavařených okurek, které jsou třeba i do vánočního salátu. Tahle křupavá pochoutka se hodí jako příloha k mnoha pokrmům i k zakousnutí. Přinášíme vám návod, jak zavařovat okurky podle osvědčeného postupu.
Suroviny na lák
- 3,5 l vody
- 1 l octa
- ½ kg cukru (můžete přidat i umělé sladidlo třeba půl na půl)
- 10 dkg soli
- 4 bobkové listy
- 10 kuliček nového koření
- 4 hřebíčky
- ½ lžičky hořčičného semínka
- mrkev
- cibule
- pár snítek kopru
- česnek podle chuti
- může být i estragon, křen nebo chilli paprička
Postup přípravy
Ve vodě rozmícháme ocet, sůl, cukr, umělé sladidlo, kousek kopru, hořčičné semínko a další uvedené koření a lák povaříme 10 minut. Pak jej necháme vychladnout, aby byl vlažný. Dávka mám vystačí přibližně na 15 sklenic o objemu 0,7 litru.
Postup při zavařování okurek
Okurky roztřídíme podle velikosti, namočíme asi na 10 minut do studené vody a pak je velmi důkladně omyjeme jemným kartáčkem a opláchneme. Přichystáme si ingredience, které budeme potřebovat včetně koření a přísad. Podle přiloženého receptu si připravíme lák a nálev za občasného míchání 10 minut povaříme. Zatímco nám bude nálev chladnout, nakrájíme na kolečka mrkev a cibuli i další přísady, jako česnek, křen, estragon nebo chilli papričku a připravíme si koření.
Plnění okurek do sklenic
Do řádně sterilizovaných sklenic vložíme na dno mrkev a cibuli, přidáme podle chuti česnek, křen, estragon nebo feferonku a pak skládáme okurky svisle dolů těsně vedle sebe. Prokládáme je snítkou kopru. Nakonec do sklenice přidáme ½ lžičky hořčičného semínka a nahoru umístíme větvičku estragonu nebo bobkový list. Okurky zalijeme vychladlým, vlažným lákem až těsně pod hrdlo sklenice. Sklenice Omnia pevně uzavřeme tzv. hlavou už před sterilací. Sklenice zašroubujeme, ale ne úplně napevno, víčka pořádně dotáhneme až po sterilaci.
Postup při zavařování
Pokud nemáte zavařovací hrnec, na dno velkého hrnce dejte utěrku a na ni vyskládejte sklenice tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Voda by měla dosahovat vždy do půlky výšky sklenic. Do hrnce vložte teploměr, který bude hlídat teplotu při zavařování na 80 až 90 ˚C a sterilujeme 8 až 10 minut. Po sterilaci pomocí utěrky sklenice vytáhneme z hrnce, protože jsou horké a ihned pevně dotáhneme víčka. Sklenice s okurkami otočíme dnem vzhůru a necháme je tak vychladnout. Můžete vyzkoušet i zavařování v troubě.
Rychlokvašky neboli kvašáky
Pokud vám okurky vyrostly až moc, můžete si udělat oblíbené kyselé okurky nazývané rychlokvašky neboli kvašáky. Přerostlé okurky propíchejte vidličkou, vložte do kameninového hrnce, prokládejte je koprem, oloupaným česnekem, vinnými nebo višňovými listy. Zalijte je převařenou vodou se solí v poměru 1 lžíce soli na 1 l vody. Okurky pak zakryjeme dřevěným prkýnkem, které ještě zatížíme. Necháme je kvasit v teplé místnosti asi po dobu jednoho týdne.