Ať už jste se rozhodli pěstovat ovoce nebo zeleninu, možná v tomto čase bojujete s plevelem. Plevel je strašák, který děsí každého zahrádkáře, bez ohledu na to, jestli pěstujte plodiny nebo květiny. Jak se zbavit plevele, který dokáže udeřit nejen na záhonku uprostřed zahrady, ale také ve skleníku?
Ruční odstranění plevele
Pokud se plevel objeví na záhonku mezi okrasnými rostlinami, nebo tohoto nezvaného hosta potkáte mezi zeleninou, určitě se ho budete chtít zbavit. Jednou z možností, která vás možná napadne jako úplně první, bude natáhnout si rukavice a plevele se zbavit ručně – jednoduše jej vytrhat. I to je samozřejmě možnost, u které je ale nutno dodat, že je náročná na čas.
Na plevel s pomocí postřiku
Když se řekne plevel a jeho likvidace, mnoho lidí si prakticky okamžitě vybaví nějaký chemický postřik. Přípravky proti plevelům se dají pořídit v každém specializovaném obchodě, objednat je lze i na internetu. Představují efektivní pomoc v boji proti nežádoucímu plevelu, který se může objevit nejen v trávníku, ale i na záhonech mezi rostlinami nebo ve skleníku s úrodou.
Není postřik jako postřik
Je nutné vědět, že není postřik jako postřik – a tím se nesnažíme upozornit na rozdíly mezi výrobci nebo napříč cenou. Postřiky se totiž rozdělují na herbicidní a selektivní. Zatímco herbicidní přípravky proti plevelům ničí všechno zelení, selektivní přípravky na plevel působí jen na konkrétní plevel a lze jej tedy s klidným svědomím použít nejen na záhonku, ale klidně i ve skleníku.
Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock.com
Snadná aplikace
Aplikace postřiku, ať už selektivního nebo herbicidního, nemůže být jednodušší – stačí mít po ruce spolehlivý postřikovač. I tady narazíte na určité rozdíly, zejména pak co se týče obsahu a velikosti daného modelu. Pokud máte menší zahrádku, nebo třeba jen jeden skleník, pak si bohatě vystačíte s levnějším a menším postřikovačem. V opačném případě se nebojte do postřikovače investovat a s ohledem na velikost plochy, o kterou se s jeho pomocí budete starat, vyberte i velikost postřikovače. Součástí postřikovače může být i příslušenství, díky kterému bude práce s ním zase o něco jednodušší a pro vás i pohodlnější.
Proč je plevel nepřítel?
Plevel většina z nás vnímá jako škůdce. A nejsme daleko od pravdy, skutečně je to nepřítel každého zahrádkáře. Rychle se množí, často bývá nositelem různých chorob – přenáší viry, hnilobu i houby. Díky tomu, že dokáže růst opravdu hodně rychle, stíní pomaleji klíčícím semínkům. Rostlinám i zelenině v půdě bere důležité živiny i vodu. Nemluvě o tom, že půdu znehodnocuje uvolňováním oxidu uhličitého.
Právě proto je potřeba se plevele zbavit a nenechat ho volně se šířit na záhonu, kolem okrasných rostlin i ve skleníku, kde pěstujete zeleninu.