vyčistit_filtr_u_vysavače_PR

Jak často měnit filtr u vysavače?

Aby si vysavač udržel sací sílu a nedošlo k ničení motoru, je potřeba měnit filtry. Jak často je dobré filtry vyměnit a na co dávat pozor? 

Většina vysavačů je opatřena dvěma filtry – za odpadní nádobou je motorový filtr, který brání proniknutí větších nečistot do motoru, na výstupu vzduchu je pak většina vysavačů opatřena HEPA filtrem, který zachytí i nejjemnější nečistoty a zajišťuje tak vysokou kvalitu výstupního vzduchu. 

Jak často měnit motorový filtr? 

Motorový filtr je umístěn ještě před motorem. U sáčkových vysavačů je jeho výměna celkem jasná – filtr by se měl měnit po vypotřebování čtyř až pěti prachových sáčků. Mnoho výrobců proto motorové filtry k zastřižení přidává do balení k sáčkům, není proto nutné je dokupovat samostatně. Stačí tedy jen filtr zastřihnout, aby pasoval i do Vašeho vysavače a je hotovo. 

U bezsáčkových vysavačů to už není tak jednoduché, žádný univerzální návod, kdy měnit filtr neexistuje. U těchto vysavačů je proto nutné, čas od času motorový filtr zkontrolovat, zda není zanesený nebo mechanicky poškozený. Obzvláště u vysavačů, které nemají účinné odlučování nečistot v nádobě, se filtr rychle zanáší a snižuje se sací výkon vysavače.  Filtr kontrolujte minimálně jednou za měsíc a při silném znečištění jej ihned vyměňte. 

Kdy vyměnit HEPA filtr? 

Ani tady to není zcela jednoznačné, obecně však výrobci doporučují měnit HEPA filtr dle typu vysavače. Pokud máte sáčkový vysavač, měli byste filtr měnit jednou ročně, pokud máte bezsáčkový vysavač, vzpomeňte si na výměnu filtru jednou za půl roku. 

Je to však jen obecné řešení, jistě je rozdíl, pokud vysáváte malý byt jednou týdně anebo vysáváte dvoupatrový dům každý den. Proto je i zde lepší občas HEPA filtr zkontrolovat, zda není černý nebo mechanicky poškozený. Předejdete tím přehřívání nebo poškození motoru vysavače. 

vyčistit_filtr_u_vysavače_PR_2

Vydrží omyvatelný HEPA filtr déle? 

Bohužel ne. Tím, že je filtr omyvatelný se neprodlužuje jeho životnost, pouze způsob jeho čištění. Omyvatelný filtr můžete opláchnout pod vodou, nechat důkladně oschnout a znovu použít ve vysavači. Ani omyvatelné filtry však nelze oplachovat do nekonečna, voda v něm nejjemnější částečky zafixuje a tím filtr ucpává. Většina výrobců doporučuje filtr po třetím umytí vyměnit za nový.

Potřebujete poradit s výměnou a identifikací správného filtru? Obraťte se na specialisty, rádi Vám pomohou.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *