Smýšlíte alespoň trochu ekologicky? Je pro vás energie získaná spalováním fosilních paliv nepřijatelná? Tak ji přestaňte odebírat! A nahraďte ji tzv. elektřinou zelenou! Jinými slovy přejděte od slov k činům.
Tak zvaná zelená energie rozhodně má zelenou. Určitě pro ty, kterým není lhostejný osud planety a příštích generací, které ji budou obývat. Zelená elektřina totiž pochází jedině z obnovitelných zdrojů. Váš příspěvek k citelné ochraně planety vás přitom vyjde zhruba na 34 Kč za jednu megawathodinu ročně. O to víc si totiž (ve srovnání s elektřinou klasickou) za zelenou elektřinu připlatíte. Ve výsledku se u průměrné rodiny jedná o 80 korun ročně, což je cena hamburgeru v McDonaldu.
Jak to funguje?
Zelenou elektřinu, které se také říká elektřina z obnovitelných zdrojů, nejčastěji vyrábějí solární, větrné a vodní elektrárny či bioplynové stanice. Její výroba tudíž eliminuje produkci skleníkových plynů, k níž dochází při výrobě energie tradičním způsobem v elektrárnách uhelných. Ty, jak je známo, velkou měrou přispívají mimo jiné například k oteplování planety. Jeho následky známe všichni. Některé se nás osobně dotýkají víc, jiné míň. Ke zdraví planety jako takové rozhodně neprospívají, spíše naopak. Pomoci tento stav když ne přímo zastavit, tak alespoň zpomalit, přitom může každý z nás. Třeba právě odběrem výše zmíněné zelené elektřiny.
Jak to probíhá v praxi?
Poměrně jednoduše. Elektřinu, kterou svítíte či vaříte, od té zelené ani nepoznáte. Klíčový je však její původ. Jeho zárukou je tzv. dodavatel ekologické elektřiny. Ten ji nakoupí a rozprodá. Třeba právě vám. Za jakých podmínek, to si stanoví jen on sám. Většinou se však jedná o skutečně malý poplatek, který navýší vaše roční vyúčtování.
Jasná záruka původu
Ale nebojte, vše probíhá v rámci platných směrnic a regulí pod přísným dohledem operátora trhu s elektřinou. Ten jednotlivým dodavatelům poskytuje tzv. záruku původu zelené elektřiny, tedy jakýsi certifikát, že vámi zakoupená zelená elektřina je skutečně taková, za jakou se prohlašuje, tedy vyrobená z obnovitelných zdrojů. Ty rozhodně představují cestu, po níž bychom se dříve či později měli vydat všichni. Raději dříve než později, nemyslíte?