Většina z nás má ve svém domě či bytě alespoň jeden koberec. Jeho výhody jsou nesporné, co se však týká údržby, je to mnohdy na pováženou. Ne každý má prostředky na to platit si drahou úklidovou službu, jak si ale poradit bez ní?
Na mokro či na sucho?
To je otázka, kterou si pokládá většina majitelů koberce. Pokud máte možnost, rozhodně vsaďte na čištění mokrou cestou. Je však jasné, že majitelé některých koberců, např. vlněných či perských, si to dovolit nemohou. Vždy si proto pečlivě zjistěte, jaký způsob čištění je právě pro váš koberec nejvhodnější a nenechte se zlákat reklamou. Pokud si nejste jistí, zvolte raději cestu suchého čištění, která je mnohem šetrnější. Mokré přípravky mohou koberec, či povrch pod ním, nenávratně poškodit.
Vsaďte na ověřené rady a vlastní rozum.
Pokud se rozhodnete vyčistit svůj koberec, nepouštějte se do žádných experimentů s pochybnými chemickými přípravky určenými původně na něco zcela jiného. Váš koberec by to mohlo nenapravitelně poškodit, proto si raději pořiďte čistící přípravek přímo na koberce.
Při výběru přípravku ovšem buďte pečliví, protože mnoho z nich obsahuje chemikálie, které mohou negativně působit nejen na koberec. Zejména pokud máte doma malé dítě, nebo třeba zvířátko, pořiďte si Při výběru přípravku ovšem buďte pečliví, protože mnoho z nich obsahuje chemikálie, které mohou negativně působit nejen na koberec. Zejména pokud máte doma malé dítě, nebo třeba zvířátko, pořiďte si raději některý z ekologických přípravků. Velmi dobré recenze má např. čistič Tepur nebo obyčejné žlučové mýdlo.
Nemáte-li chuť či možnost investovat do přípravku z drogérie, vyzkoušejte osvědčené babské rady, které mají nepochybně také mnoho do sebe. Můžete zkusit rozprášit po koberci prášek do pečiva, sůl či jedlou sodu, nechat je několik hodin působit a pak je vysát. Na odolné skvrny se doporučuje citronová šťáva, perlivá voda či přípravek na nádobí.
Jak vyčistit koberec solí
Koberec jemně posypeme kuchyňskou solí, pak ho zlehka vykartáčujeme suchým kartáčem, nebo po něm můžeme i se solí den chodit. Nakonec stačí z koberce pomocí vysavače sůl vyluxovat. Koberec získá zpět svou barvu. Díky této metodě je čištění koberce snadné, rychlé a velmi jednoduché.
Jak vyčistit koberec od psa
Neutralizuje zápach po moči a psých výkalů octovým roztokem, který plochu i spolehlivě desinfikuje. PouNeutralizujte zápach po moči a psých výkalech octovým roztokem, který plochu i spolehlivě desinfikuje. Použijte 1 sklenici octa a 1 sklenici vody. Můžete doplnit i díl peroxidu vodíku, který dezinfekční účinek zesílí. Jen předem vyzkoušejte na rohu koberce, zda neodstraníte i barvu. Pro dosažení příjemné vůně vašeho čistícího roztoku přidejte saponát, který vám umožní roztok napěnit, nebo přidejte aviváž. Zvolit můžete i esenciální olej. Při výběru ingrediencí myslete na to, aby byly barevně neutrální.
Jak vyčistit moč z koberce
Zápach moči odstraní i ocet, jedlá soda či peroxid vodíku. Zvolit můžete i enzymatický čistič. Koberec můžete podložit igelitem či ručníky, abyste vlhkostí z moči nepoškodili podlahu. Zkuste ho něčím zatížit a asi za 10 minut ručníky odstraňte.
Pak vezměte enzymatický čisticí prostředek, kterým postříkáte skvrnu. Tento čisticí přípravek můžete koupit ve většině chovatelských potřeb. Vlastní čistič si vytvoříte z vody, hnědého cukru a pomerančové kůry. Nespornou výhodou je, že enzymatický čistič rozloží skvrny na jejich základní částice. Zničí sloučeniny, které vytvářejí zápach i skvrny.
Na postříkanou skvrnu opět položte ručník. Vezměte vždy čistý ručník, namočte ho ve vodě, vyždímejte a položte na skvrnu. Opět je potřeba ručník něčím zatížit. Nechte prostředek působit minimálně přes noc. Když ráno zvednete ručník, viditelná skvrna i zápach bude pryč.
Jak vyčistit koberec od zápachu
Posypte zapáchající plochu koberce jedlou sodou. Sodu můžeme zapracovat jemným kartáčkem nebo Posypte zapáchající plochu koberce jedlou sodou. Sodu můžeme zapracovat jemným kartáčkem nebo smetáčkem do koberce tak, aby se dostala i hlouběji mezi vlákna až k samotnému podkladu. Pak posypte další vrstvou sody i povrch koberce. Nemusíme se bát použít opravdu větší množství sody, aby do sebe mohla absorbovat co nejvíce zápachu. Soda koberec nepoškodí. Nechte jedlou sodu působit alespoň přes noc, ale můžete ji ponechat i déle.
Po uběhnutí 1 až 2 dní smeťte z povrchu koberce sodu koštětem nebo smetákem, díky čemuž na sebe nabalí i nečistoty. Menší kusový koberec můžeme vyklepat venku. Pak vysajte z koberce zbytek sody vysavačem. Nastavte vysavač na co nejvyšší výkon a použijte rotační kartáč, abyste z koberce dostali veškerou sodu. Pokud zápach v koberci stále přetrvává, postup s jedlou sodou znovu opakujte.
Jak vyčistit koberec Vanishem
Pokud zakoupíte suchý Vanish, postupujte podobně jako u čištění koberce jedlou sodou. Vždy si přečtěte návod na obalu produkt. Pak je k sehnání tekutý Vanish na ruční čištění nebo do stroje. Do kbelíku dejte teplou vodu, nařeďte Vanish dle návodu na lahvi, do ruky si vezměte měkký kartáč a drhněte ručně kousek po kousku.
Vždy kartáčem naneste roztok z kbelíku, aby se koberec navlhčil, ale nepřemokřete jej a pak drhněte. Vzniká pěna, která vám při čištění práci usnadní. Výrazné skvrny čistěte koncentrovaným Vanishem Vždy kartáčem naneste roztok z kbelíku, aby se koberec navlhčil, ale nepřemokřete jej a pak drhněte. Vzniká pěna, která vám při čištění práci usnadní. Výrazné skvrny čistěte koncentrovaným Vanishem rovnou z lahve. Pak nechte koberec uschnout a dobře jej vysajte vysavačem. Je důležité během čištění na již umytý nebo schnoucí koberec raději nešlapat.
Vstupujte na něj, až bude suchý a vysátý, jinak zašlapete špínu zpátky do vláken. Na mokrý vlas se navíc nečistota lépe chytá. Na ruce si určitě dejte rukavice a vyzkoušet někde v rohu barevnou stálost koberce. Aby se vám nestalo, že vám přípravek vyžere barvu a zůstanou na něm skvrny. Namáhavý proces se vám vyplatí. Ruční čištění je nejdokonalejší. Vysavač s mašinkou na mokré strojové čištění vám usnadní práci. Většinou je ale třeba výrazné skvrny dočistit ručně.
Jak vyčistit zašlapaný koberec
Tato potíž nastává zejména u koberců s vysokým vlasem. Drobky, chlupy a vlasy z koberce vysajete, ale i tak vám v koberci zůstává prach a nečistoty, které na něj přenesete bosýma nohama, v botách, tlapkami mazlíčků, nebo třeba neopatrným zacházením s jídlem, zvláště pokud máte děti. V tomto případě vám nezbude nic jiného, než koberec ručně vykartáčovat s použitím některého z popsaných přípravků a pokusit se kousek po kousku vlas narovnat. Na mokrý koberec nikdy nevstupujte.
Jak vyčistit koberec s dlouhým chlupem
Na koberec s dlouhým chlupem, který musíte častěji vysávat, se jednou za čas doporučuje mokré čištění, které vám buď udělá specializovaná firma, můžete si přístroje na čištění vypůjčit nebo pořídit. Než se do toho pustíte, nastudujte si důkladně postup, protože neodborným čištěním můžete koberec nenávratně poškodit. Suché čištění je popsáno u čištění jedlou sodou, na mokré čištění doporučujeme požít čištění octem, který můžete smíchat i se solí.
Jak vyčistit koberec od rozlitého červeného vína
Na skvrny od červeného vína můžete použít sůl nebo jedlou sodu. Nejdříve tekutinu odsajte papírovými utěrkami, aby se skvrna dál nešířila. Smíchejte v připravené nádobce jedlou sodu s vodou v poměru 1:3 a vytvořenou pastu vetřete do skvrny. Nechte působit, a když zaschne, jednoduše sodu nebo sůl vysajte. Máme pro vás i další metody, jak snadno vyčistit skvrny od červeného vína.
Jak vyčistit koberec od krve
Krev na koberci či čalounění zkuste odstranit co nejdříve. Nikdy nezkoušejte vyčistit koberec se stopami krve horkou nebo teplou vodou, ale vždycky použijte vodu studenou. Skvrnu navlhčete a pak ji potírejte roztokem čpavku. Takto můžete vyčistit i zaschlé skvrny od krve nejen z koberce, ale i z jiných povrchů.
Jak vyčistit koberec od kávy
Rozlitou kávu se snažte dostat z koberce co nejdříve, jinak může v okamžiku zničit váš koberec, ať už je světlý nebo tmavší. Skvrnu od kávy nejlépe vyčistíte perlivou vodou nebo sodou, kterou na ní necháte chvíli působit a následně znečištěné místo přečistíte pomocí lihu. Podívejte se na další metody, jak vyčistit skvrny od kafe.