Jak na pěstování jahod        

Na svou zahrádku si můžete dát jednouplodící i stáleplodící jahody, které zakoupíte v polovině března v podobě tzv. frigo sadby, během podzimu, ale i na jaře seženete i jahody pěstované v kontejnerech či v multipacku, které snadno koření. Máme pro vás praktické rady pro správné pěstování jahod na zahradě.

 

Výběr odrůdy jahod

Při nákupu sadby se zajímejte o dobu dozrávání plodů, odolnost vůči chorobám a škůdcům a typ plodnosti. Některé rostliny plodí nárazově v červnu a jiné plody nasazují až do podzimu. Jednouplodící odrůdy jsou oblíbené u zahrádkářů, kteří ocení jednorázovou velkou sklizeň vhodnou ke zpracování, stáleplodící odrůdy zase ti, co chtějí plody jahod průběžně konzumovat. Do závěsných nádob a truhlíků se hodí převislé odrůdy. Výběžkaté odrůdy jahod lze zase snadno množit.

Odrůdy jahodníku měsíčního

  • Rujana – trsnatá odrůda

Odrůdy jednouplodící

  • Elsanta
  • Elvíra
  • Florence
  • Honeoye
  • Karmen
  • Korona
  • Rumba
  • Senga Sengana
  • Sonáta

Odrůdy stáleplodící

  • Anabel
  • Albion
  • Aromas
  • Evie
  • Diamante
  • Selva
  • San Andreas

Odrůdy převislé

  • Camara – výrazně růžové květy a podlouhlé plody
  • Elan – stáleplodící, ideální do truhlíků
  • Fragoo Deep Rose – tmavě růžové květy, středně velké plody
  • Maranell – stáleplodící
  • Mara De Bois – stáleplodící
  • Rosana – světle růžové květy, značně výnosná odrůda, plody mají výraznou vůni jako lesní jahody

Co je to frigo sadba

Frigo sadba jsou zmrzlé sazenice jahod, které byly z půdy vyňaty v prosinci, tedy v době, kdy má rostlinka dostatek zásobních škrobových látek, které během růstu slouží k ukládání energie z fotosyntézy. Po odstranění listů je sadba uložena do chladicích boxů a prodávána na jaře. Rostliny sice působí drobně, z kořenového systému vyrůstá jen pár málo rozvinutých listů, ale rychle se ujmou a povyrostou.

Jarní výsadba frigo sadby

Vyzrálé sazenice s dostatkem zásobních látek se spolehlivě ujmou. Rostliny mají jen srdíčko a kořenový systém. Pokud sadba obsahuje i vzrostlé listy, hůř se ujímají. Výsadbu proveďte v březnu či dubnu. Před výsadbou je na hodinu namočte kořenový systém do vody a pak ho o ¼ zkraťte nůžkami. Kořenový systém nenechávejte na povrchu, ale uložte směrem dolů do půdy. Srdíčko nechte nad povrchem půdy a neutopte ho. Pak rostliny pravidelně zalévejte.

Podzimní výsadba jahodníku v kontejneru či multipacku

Při podzimní výsadbě kontejnerovaných rostlin u stáleplodících odrůd vyštípejte případné květy, aby se sazenice nevysilovaly násadou plodů na podzim a v době, kdy se ještě zcela neujaly. Při sázení jahod nechte srdíčko nad povrchem zeminy.

Předpěstování sadby jahodníku měsíčního

Na jahodník měsíční zakoupíte osivo především trsnaté odrůdy Rujana. Drobná semínka vysévejte v březnu a dubnu do výsevního substrátu a zasypte jen slabou vrstvou zeminy asi 0,2 cm. Trsnatý charakter růstu a drobné plody jsou podobné jahodám lesním, ale jsou mnohem větší a mají méně aromatickou vůni. Jahodník měsíční lze pěstovat třeba i jako vhodnou podsadbu pod kyselomilnými borůvkami chocholičnatými a plodí od června do podzimu.

Příprava záhonu pro pěstování jahod

Pro pěstování jahodníku zvolte slunné stanoviště v závětří, kde není průvan a kde není zemina podmáčená. V polostínu bude jahodník méně plodit. Půdu je třeba připravit, zkypřit a odplevelit 2 až 3 týdny před výsadbou. Pro počáteční hnojení použijte třeba Cererit nebo NKP. Vhodné je pěstování jahodníku na záhonu po pěstování brambor nebo jiného druhu zeleniny, který byl dobře pohnojen hnojem.

Mulčování záhonu s jahodami

Proti tvorbě plevele je třeba zamezit nadměrnému výparu vody, proto zvažte mulčování záhonů. Pokryjte záhon černou nebo hnědou mulčovací netkanou textilií, díky které nebudou plody jahod po dešti znečištěny od zeminy. Můžete mulčovat i organickým mulčem v podobě dřevěné štěpky nebo slámy.

Choroby a škůdci jahodníku

Květopas jahodníkový je 2 až 3 mm tmavý brouk, který v květnu klade vajíčka do květních poupat a nakusuje jim stopky, proto zasychají a netvoří plody. Před květem proveďte postřik insekticidem Karate Zeon, Samuraj či Decis Mage.

Plíseň šedá napadá především zrající a zralé plody, které hnědnou, měknou a hnijí. Choroba se šíří za vlhkého a deštivého počasí. Preventivní proveďte na začátku kvetení, v průběhu zrání ošetření můžete několikrát opakovat přípravkem s krátkou ochrannou lhůtou. Teldor 500 SC má ochrannou lhůtu 3 dny a Rovral Aqua FLo 7 dní. Plíseň omezuje pěstování jahod na fólii.

Bílá skvrnitost jahodníku tvoří na listech drobné skvrnky s bílým středem a fialovým okrajem, které se spojují a list zaschne. Choroba se nejvíc šíří po sklizni, kdy je dobré posekat a zlikvidovat listy a postřik fungicidem Kuprikol či Champion.

Často kladené otázky

Jak pěstovat jahody ze semínek?

Semena jahod jsou drobná, ke klíčení potřebují dostatek světla a rovnoměrnou vlhkost. Vysévejte je na povrch kvalitního výsevného substrátu, semena do něj jen jemně zamáčkněte a nezasypávejte je zeminou.

Jak vypěstovat sazenice jahod?

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme 20 cm od sebe do řádků vzdálených 80 cm. Více rostoucí odrůdy 30 až 40 cm od sebe do řádků vzdálených 90 cm. Pro vlhčí a zamokřené pozemky doporučujeme výsadbu do hrůbků.

Co sázet k jahodám?

Jahody se dají kombinovat s fazolem, hlávkovým salátem, špenátem, mrkví, pórkem, cibulí, ředkvičkou či řepou. Bazalka a česnek působí proti padlí, háďátkům, plísním i baktériím a odpuzuje myši. Nálev jako postřik poslouží k ochraně proti mšicím.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *