Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je pokládána za přírodní antibiotikum. Je známá svými antibiotickými, antivirotickými a antibakteriálními účinky. Pomáhá při různých akutních i chronických zánětech. Využívají se její semena, květy i listy a pěstuje se i jako okrasná rostlina.

Co je lichořeřišnice

Lichořeřišnice zahrnuje rod jednoletých nebo vytrvalých bylin a má více než 90 druhů, kterým se daří především v Jižní a Střední Americe, tedy v Ekvádoru, Peru nebo Kolumbii a některé se pěstují i u nás.

Jak vznikl název

Latinský název Tropaeolum znamená trofej nebo vítězství na bitevním poli. Švédský přírodovědec Carl von Linné rostlinu popsal. Listy mu připomínaly štíty a květy helmice, které kdosi probodl kopím a potřísnil krví. U nás se jí říká kapucínka.

Historie lichořeřišnice

Indiáni ji používali pro antibakteriální vlastnosti, nejlépe v čerstvém stavu formou obkladů na infikované rány a připravovali z ní extrakty pro léčbu vnitřních infekcí. Španělští dobyvatelé ji dostali do Evropy. Místní obyvatelé ji používali jinak než Inkové a měla spíše okrasnou funkci, až časem jako léčivka.

Jak vypadá lichořeřišnice

Převážně dužnaté byliny mají výrazné květy. Oboupohlavné květy na dlouhých stopkách mají nápadný kalich složený z 5 lístků v různém zbarvení, od žluté přes oranžovou až po červenou a fialovou s řadou žíhaných kombinací.

Plazivá lodyha může mít až 5 m a ovíjivé řapíky jí pomáhají k pnutí. Tmavě zelené nebo žíhané listy měří až 20 cm. Některé vytrvalé druhy mohou mít i oddenky nebo stonkové hlízy. Hlíznaté druhy jsou zpočátku spíše vzpřímené, mají kratší lodyhy a často dosahují až do výšky 1 m, jiné druhy jsou spíše plazivé.

Po opylení hmyzem se objeví třídílné tobolky, které jsou svraštělé, výjimečně křídlaté, které obsahují semena bez vnitřního živného pletiva endospermu. Můžete zužitkovat celou rostlinu, tedy květy, listy, semena i její čerstvou šťávu.

Nejčastěji pěstované druhy

  • Lichořeřišnice větší – Tropaeolum majus – jednoletá okrasná i léčivá bylina, výška 15 až 40 cm, plazí se až 5 m, květy 6 až 13 cm, v závislosti na odrůdě červené, oranžové, krémové, lososové, žluté či fialové, kvete od června do října.

  • Lichořeřišnice hlíznatá – Tropaeolum tuberosum – vytrvalá bylina, hlízy přezimují v zemi, jedlé hlízy 5 až 15 cm se tepelně zpracovávají, některé jsou sladké, jiné nahořklé, plazí se po zemi, s oporou do výšky 2 m, květy jsou červené či žluté. Mladé listy, květy i výhonky se hodí na zeleninové pokrmy, ale rostlina má i léčivé účinky.

  • Lichořeřišnice žlutá – Tropaeolum peregrinum – někdy označována jako lichořeřišnice stěhovavá, okrasná a hojně popínavá i léčivá rostlina, jasně žluté až kanárkově žluté květy, modro-zelené listy s výraznými zářezy.

Účinné látky lichořeřišnice

Lichořeřišnice obsahuje thioglykosid glykotropeolin, který se přes myrosin štěpí na mikrobiálně účinnou složku benzylisothiokyanatan. Mezi další účinné látky se řadí silice a draslík, hlavně v tobolce. Listy jsou bohaté na vitamín C, chlorofyl a hořčík. Semena obsahují železo a fosfor. Rostlina obsahuje i stopy betakarotenu.

Účinky lichořeřišnice

Lichořeřišnice se po staletí využívá v tradičním lidovém léčitelství, alternativní medicíně, bylinkářství a fytoterapii pro antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, pomáhá proti patogenům, jako jsou streptokoky, stafylokoky, escherichia coli, proteus vulgaris či salmonela.

Využívá se jako přírodní antibiotikum proti onemocněním dýchacích cest, hrtanu, průdušek či plic, na kašel, chronické záněty i bolesti v krku jako antiseptikum.

Díky obsahu baktericidních látek pomáhá při vnitřních infekcích, jako jsou akutní i chronické záněty močových cest a ledvin, záněty prostaty a záněty vaječníků. Používá se i na zácpu. V doplňcích stravy může podpořit léčbu antibiotiky.

Výtažky rostliny posilují imunitu a obranyschopnost, zlepšují činnost centrální nervové soustavy. Brání vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a pomáhá proti lupům. Pomáhá na akné, opary a podrážděnou pokožku.

Pěstování lichořeřišnice

Nenáročná rostlina se obvykle pěstuje jako letnička, méně jako trvalka. Nízké kompaktní formy se hodí do truhlíků a větších nádob na balkon i terasu. Bujně rostoucí plazivé formy se pěstují s oporou u pergoly či plotu nebo pro zaplnění záhonů. U ovocných stromů odpuzuje nežádoucí hmyz. V závislosti na odrůdě má červené, oranžové, krémové, lososové, žluté či fialové květy od června do října.

Vyžaduje slunce a teplo, roste i v polostínu v chudší, vlhké a propustné půdě. Pozor na přebytek dusíku, který podporuje růst listů, ale omezuje kvetení. Semena lichořeřišnice se vysévají v druhé polovině května, až nehrozí přízemní mrazíky. V polovině dubna můžete vysazovat ven i předpěstované sazenice ze skleníku. Po výsevu semena pravidelně zalévejte, aby nezaschla. Klíčí 2 až 3 týdny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *