Jestliže máte zahradu, určitě už jste poznali, co umí napáchat nezvaní hosté, kteří nám každoročně umí zlikvidovat celou úrodu. Podívejme se na to, jak na slimáky.
Likvidace plzáka španělského
Plzák španělský je invazivní druh, který vytlačuje původní druhy a páchá obrovské škody v zemědělství. Invaze tohoto druhu začala v 50. letech 20. století společně se zvýšeným dovozem sazenic. U nás se objevil roku 1991. Nemá přirozené nepřátele a predátory, proto je tak přemnožený. Tak jako ostatní plži je i tento druh hermafrodit. Vajíčka nakladou při spojení oba. Jeden jich naklade až 230.
Návnady a pasti na slimáky
Někteří zahrádkáři je sbírají a hází do horké vody či Sava jiní je přeseknou rýčkem nebo napichují na hůl. Jiní pokládají mezi záhony prkna nebo listy rebarbory, pod které přes den slimáci zalezou, pak je sesbírají a zlikvidují. Ze zahrady je vhodné odstranit možné úkryty, jako jsou složená prkna, kameny či kupky sena a slámy.
Babské rady jak zneškodnit plzáky
- Pokrývka z dubového listí nebo listí z vlašského ořechu – tyto listy obsahují hodně tříslovin, narušují vajíčka plzáků a zabraňují klíčení plevele.
- Odpuzující rostliny – slimákům nechutnají některé rostliny vysázené na okraj záhonů, jako je řeřicha, orlíček, voskovky, rozchodník, kontryhel a levandule.
- Slepice – volně puštěné slepice v zahradě vypátrají a zlikvidují nakladená vajíčka.
- Indický běžec – je plemeno kachny požírající právě tyto nezvané návštěvníky.
- Dravé hlístice – proti slimákům se prodávají hlístice pod názvem Nemaslug, mikroorganismy, které slimáky aktivně vyhledávají, napadají a zlikvidují přes trávicí ústrojí. Pro lidi a zvířata jsou mikroskopická dravá háďátka neškodná. Je to dražší, ale velmi účinná a ekologická metoda pro hubení slimáků.
- Bariéry – obestavte záhon vyšší překážkou, slimáci nevylezou zejména přes drsný povrch.
- Hliněné trubky – zakopou se našikmo do země, jeden konec vyčnívá a do trubek se napěchuje staré listí. Trubka se občas vytáhne, vyčistí a znovu zakope. Vitrifikovaná hliněná trubka – VCP je vyrobena z hlíny a podrobena procesu vitrifikace, kdy se vystaví sušené hliněné trubky extrémně vysokým teplotám a ztvrdnou. Běžně se používají v kanalizačních systémech.
- Vaječné skořápky – nasypte kolem rostlin skořápky z vajec, které mají ostré hrany. Metoda však funguje jen za sucha. Mokré skořápky slimáci překonají.
- Skořápky z vlašských ořechů – mají ostré hrany a funguje stejně jako skořápky z vajec.
- Kuchyňská sůl – rostliny se dají také obsypat solí, která slimáky rozleptá. Metoda se však nedá použít na velkém pozemku.
- Pivo – odříznutou PET lahev zakopejte do země, ať se do ní slimákům lépe leze. Nalijte do ní alkoholické pivo, které je naláká a utopí se.
- Profesionální past na slimáky – speciální návnadový roztok Bros je v porovnání s pivem 20x účinnější, chrání zahradu i měsíc a mrtví slimáci se uvnitř pasti rozpouštějí.
- Granule na slimáky – zakoupíte je běžně v obchodě, rozhodíte je po trávníku nebo přímo do záhonu a slimáky zneškodníte. Přípravek Ferramol funguje na přírodní bázi, nezamořuje zahradu a záhonky chemií, odolává vlhku a dešti, není nebezpečný pro děti ani domácí mazlíčky.
Pro zahájení boje proti slimákům je nejvhodnější měsíc květen. Můžete vyzkoušet i více způsobů a zjistit, který z nich je pro vás na likvidací slimáků nejschůdnější. Pokud se vám objevili na zahradě kopečky hlíny, může za to krtek na zahradě. Podívejte se, jak se ho co nejrychleji zbavit.