Plánujete stavbu domu, ale nejste si jistí, jestli je rok 2022 tím správným časem na realizaci snu o vlastním bydlení? Ceny materiálů a služeb rostou. Poradíme vám, na co byste se měli připravit.
Touha po vlastním bydlení roste, stejně jako ceny
Pandemie koronaviru a ruská invaze na Ukrajinu – to jsou dva hlavní faktory, které aktuálně ovlivňují trh s nemovitostmi i náklady na výstavbu. Během pandemie se lidé přesvědčili, že při práci na dálku je větším benefitem vlastní dům se zahradou než byt v centru rušného města. Jak to ale vypadá z finančního hlediska?
Odhadnout další vývoj cen služeb a materiálů jde jen velmi obtížně, a to nejen s ohledem na následky pandemie, ale především v souvislosti s válkou, která probíhá hned za hranicemi našich sousedů. Za poslední tři roky se náklady na stavbu domu zvýšily přibližně o 25 %, v letošním roce se očekává růst minimálně o dalších 7–8 %. Pojďme si na konkrétním příkladu ukázat, kde se letošní ceny pohybují. Cenový odhad nezahrnuje náklady na koupi pozemku, přípojky inženýrských sítí ani oplocení nebo úpravu zahrady.
Dvoupodlažní dům o rozloze 140 m2
Pro účely našeho přibližného výpočtu budeme pracovat s patrovým domem o rozloze 140 m2 bez suterénu, který se hodí pro většinu čtyřčlenných nebo i větších rodin.
Ještě než se pustíme do samotné výstavby, je třeba počítat s náklady je projekt. Vybírat můžeme z už hotových projektů, nebo si vše nechat připravit na míru. Ceny projektů na typové domy se pohybují od 30 000 Kč, individuální projekty potom stojí i více než 150 000 Kč.
Cenu samotné stavby ovlivňují především použité stavební materiály a způsob výstavby, tedy jestli dům stavíme svépomocí, nebo necháváme kompletní zpracování na některé ze stavebních firem. V případě stavby na klíč se uvádí průměrná cena zděného domu i dřevostavby kolem 40 000 Kč za metr čtvereční. U domu o rozloze 140 m2 bychom se tímto výpočtem dostali na přibližných 5 600 000 Kč.
Samotná výstavba zahrnuje několik kroků:
- Zemní práce – v nulté etapě výstavby je třeba provést zemní práce, položit základy s odpovídající izolací a případně vybudovat venkovní schodiště. Cenu v tomto případě ovlivňuje především terén, u základové desky je ale možné počítat přibližně se3 000 Kč za metr čtvereční.
- Konstrukce domu a hrubá stavba – stavba začíná získávat tvar, objevují se stropy, stěny, zděná schodiště, krovy a střešní krytina. Tyto práce znamenají přibližně 40 % z celkových nákladů na výstavbu domu. U našeho vzorového domu bychom se tedy dostali na 2 240 000 Kč.
- Závěrečná fáze výstavby – pomalu jdeme do finále, kdy probíhá vše od umístění oken a dveří až po zateplení fasády a instalaci rozvodů vody, kanalizace a elektřiny. Dostáváme se také do bodu, kdy rozhodujeme o stupni komfortu, který nám dům později nabídne. Proto se nevyplatí šetřit na některých materiálech, ale je lepší sáhnout po skutečně kvalitních řešeních (v případě izolace třeba po minerální kamenné vlně). Náklady na práce spadající do této fáze šplhají až k 53 % z celkového rozpočtu, v našem případě se dostáváme na částku 2 968 000 Kč.
Podrobnější informace o cenách výstavby v roce 2022 najdete v následujícím článku: https://bydlenivevate.cz/materialy/naklady-na-stavbu-domu-v-roce-2022-kolik-zaplatime-za-stavbu-a-dokoncovaci-prace/