Víte, jakou dobu použitelnosti mají vaše lůžkoviny? Možná vás to nikdy nenapadlo, ale i u takových věcí jako jsou peřina a polštář můžeme sledovat „spotřební lhůtu“. Co vám hrozí, když ji přešvihnete u jídla, vám asi nemusíme připomínat. Jaká jsou rizika, když čistíte lůžkoviny špatně? Pojďte se s námi podívat, jakých chyb se vyvarovat, jak zlepšit kvalitu a prodloužit životnost dek a polštářů.
Stejně jako při konzumaci prošlého jídla i při špatné péči o přikrývky můžete vážně ohrozit své zdraví. Když se o ně budete naopak starat dobře, výrazně prodloužíte životnost dek a polštářů a snížíte riziko onemocnění a alergií. Otázka tedy nezní prát nebo neprat, ale spíše jak často a jakým způsobem.
Jak spát komfortně a ušetřit?
Ideální teplota pro spánek je 17–19 °C, máte-li doma lůžkoviny s péřovou náplní, děláte dobře, protože peří má dokonalé tepelně-izolační vlastnosti. Přikrývka je lehká a zároveň příjemně hřejivá, nemusíte se tedy bát toho, že by vám byla v noci zima. Když budete spát v optimálním tepelném prostředí, bude se vám spát dobře, a ještě ušetříte za energie. Aby vám však péřové lůžkoviny sloužily co nejlépe, musí být ve formě.
Jak často deky a polštáře čistit?
Správnou péči o péřové deky a polštáře bohužel doma nezvládnete. Přikrývky a polštáře jsou hodně objemné a do pračky se nevejdou. Kromě toho doma nezajistíte ani dostatečné vyschnutí, špatně vyschlé peří může plesnivět a vy pak budete spát v zatuchlém peří a dýchat plíseň. Kromě toho se vám mohou projevit ekzémy a alergie.
Přikrývky je vhodné čistit po 3–6 letech, polštáře každé 2–3 roky, protože se rychleji ušpiní. Ideální roční doba pro čištění peří je jaro. V této době byste měli nechat vyčistit peřiny nejen z domova, ale také z chaty či chalupy. Máte-li klasické, hodně naplněné „duchny“, můžete z nich nechat v průběhu renovace ubrat peří. Doporučit můžeme také prošití přikrývky v ploše. Peří se rovnoměrně rozloží a nebude se sesypávat do nohou.
Úroveň kvality služeb čistíren se liší…
Způsob čištění peří je velmi důležité. V čistírnách zvolí ideální způsob čištění peří podle stupně znečištění a stáří peří. Existují 3 různé technologie čištění (tzv. mokrá cesta, suchá cesta a čištění parou). Většina čistíren používá pro čištění veškerého peří pouze jednu z těchto technologií.
Často se postupuje tak, že se starý sypek rozpárá, peří vyčistí a provzdušní, aby získalo objem. Poté se zašije do nového sypku. Tuto službu nabízejí čistírny peří, které disponují speciálními stroji pro čištění peří.
Pokud však z nějakého důvodu nechcete o sypek přijít, můžete vybrat čistírnu peří, která umí vyčistit peří v sypku. Slouží k tomu speciální technologie, která toto umožní.
Pokud jste tedy se sypkem spokojení, můžete vyhledat specializovanou čistírnu, kde čistí peří v sypku. Nebo nemusíte. Všechno s klidem necháte vyčistit přes formulář na webu Cleany.cz. Díky službám Cleany.cz si počkáte doma na kurýra, který peřiny a polštáře vyzvedne a pak čisté přiveze zase zpět. Jestli dáváte přednost osobnímu kontaktu, můžete peřiny a polštáře přinést na nejbližší pobočku, kde si je od vás převezmeme.