Platební karty se dávno staly běžnou součástí našich životů. Díky nim máme své peníze neustále při sobě a jejich používání je často bezpečnější než mít u sebe vysoké částky v hotovosti. Zapřemýšleli jste ale někdy nad tím, z čeho je vlastně taková platební karta vyrobená a jakou ekologickou stopu může za sebou zanechat?
Kam s ní?
Debetní či kreditní karty i nejrůznější věrnostní kartičky bereme jako naprostou samozřejmost – malý kousek plastu. Jakmile doslouží, jednoduše ho rozstřihneme a vyhodíme. Málokdo ale ví, z čeho je taková karta vlastně vyrobena a jak ji správně zlikvidovat, když doslouží.
Obecně je vnímána jako plastová, takže by logicky měla patřit do kontejneru na plasty… Přesto však většinou skončí ve směsném odpadu. Ať už z lenosti nebo jiných důvodů. Ani jedna z těchto možností však není vysloveně špatně. Jak je to možné? Do tříděného plastu smí být vhazovány kartičky, které jsou vyrobeny z polyethylenu – to však jako laik nepoznáte, protože na nich není uveden žádný recyklační symbol. Takže se pak varianta směsného odpadu jeví jako správná – přesto však ne ideální.
Zachraňte primární suroviny
Platební a věrnostní karty nejsou vyrobeny jen z plastů, ale často obsahují i další cenné suroviny jako hliník, zlato či stříbro. Pokud tedy kartu vyhodíte do směsného odpadu, nedáte těmto cenným surovinám šanci, aby byly znovu využity. Ideálním způsobem likvidace karet je tedy jejich zpětný odběr přímo v bance nebo na místě, kde vám byla karta vystavena.
Pokud chcete na ekologii myslet už dopředu, můžete se rozhodnout pro kartu vyrobenou z vytříděného plastového odpadu. K její výrobě stačí pouhých 3,18 gramů plastu a v České republice už tuto „zelenou“ variantu nabízejí dvě banky.
Jak vidíte, i malá kartička může zanechat ekologickou stopu. Proto je třeba vědět, jak správně odpad třídit a přispět tak k jeho dalšímu využití.
Pokud vás toto téma zajímá, více tipů najdete na webu samosebou.cz.