Obyvatelé starších zděných domů to neznají, ale majitelé panelákových bytů či lidé žijící v podkroví pod střechou by o tom mohli vyprávět své. Letní dny i noci jsou pro ně často téměř nesnesitelné. V horkých dnech se snaží trávit co nejvíce času mimo domov, přes noc spí s otevřeným oknem a stejně je budí horko.
Co s tím? Během dne je možné zapnout ventilátor. Když ho nasměrujete přímo na sebe, ucítíte proudění chladného vzduchu a bude vám lépe. Celodenně zapnutý ventilátor však znamená vyšší spotřebu energií, kromě toho vydává hluk. Další variantu představuje klimatizace. Dnes se vyrábí i přenosné varianty, ale pořád se bavíme o poměrně vysoké investici. Levným řešením jsou protisluneční solární fólie na okna.
Nalepíte je zvenku a užijete si chlad
Nejvíce tepla k vám domů proudí skrz okna. Část horka samozřejmě vydávají nahřáté zdi, a žijete-li v podkroví, tak i střecha. S tím však jen těžko něco uděláte. Omezit vstup tepla přes okna ovšem můžete. Stačí pořídit protisluneční solární fólie na okna a nalepit je zvenčí na sklo. Fólie absorbuje část tepla a část odrazí. Jak velká ta část bude, záleží na typu fólie. Například SILVER 20 XTRA zadrží až 81 % tepla, kromě toho vám zajistí i větší soukromí. Přes den k vám domů díky zrcadlovému principu nebude vidět, avšak večer, když rozsvítíte, je potřeba zatáhnout žaluzie či rolety.
Protisluneční solární fólie na okna zamezí UVA a UVB záření
Lidé si protisluneční solární fólie na okna pořizují zejména kvůli velkému horku v interiéru. Mají však ještě další pozitivní účinek. Odfiltrují 99 % UVA i UVB záření, které je ve větší míře pro člověka nebezpečné. Neblahý vliv má i na vybavení vaší domácnosti, způsobuje blednutí barev nábytku nebo podlahové krytiny.
Protisluneční fólie na okna možná uvidíte i v nějakém supermarketu. Pokud však chcete skutečně kvalitní výrobek, který vás opravdu ochrání od tepla i UV záření, nechte si fólie nainstalovat raději od specialistů – například od společnosti Steinbauer a spol. z pražského Hloubětína.