Chcete si usušit vlastní bylinky ze zahrádky? Podívejte se, kdy je vhodná doba sběru, jak bylinky sušit a jak je skladovat. Poradíme vám více způsobů.
Kdy sklízet bylinky
Pokud jste se pustili do pěstování bylinek, zkuste si je uchovat i mimo vegetační období. Ideální doba sběru bylin je před kvetením nebo v květu, ale můžete je stříhat i mimo tato období. Bylinky můžete kromě sušení i zmrazit, použít je také na dochucení octů i olejů, anebo je klasicky různými způsoby sušit.
Proč sušit bylinky
Ostříháním bylin uklidíte zahradu a uděláte si zásoby bylin na celou zimu. Sušení je nejjednodušším a nejekonomičtějším způsobem, jak bylinky uchovat. Možností, jak je sušit, je hned několik. Záleží jen na vás, který způsob sušení využijete. Některé byliny se vyžadují složitější pěstování. Podívejte se třeba, jak vypěstovanou bazalku.
Sušení bylinek zavěšením
Nejjednodušším způsobem sušením bylin je jejich zavěšení na vzdušném a tmavém místě, kam nesvítí slunce. Vzduch musí kolem bylin volně proudit, jinak budou bylinky svázané ve snopku špatně prosychat. Pokud je v místnosti vlhko, sušení bude trvat mnohem delší dobu a snopek může navíc uvnitř začít plesnivět.
Vrstva bylin by měla být tenká a jednotlivé části bylinek by se při sušení neměly téměř překrývat. Pravidelně je obracejte, aby důkladně proschly.
Sušení bylin na sítech a roštech
Klasickým způsobem sušených bylin jsou také závěsná síta nebo rošty, které se dají velmi dobře skládat na sebe. Na síť či rošt můžete zelené bylinky pokládat v tenké vrstvě a nechat je volně uschnout. Vzduch musí kolem bylin opět volně proudit. Můžete sušit jednotlivé listy, anebo lístky ponechat na dlouhých stopkách. Lépe se s nimi pak manipuluje a suché lístky ze stonku jednoduše zdrhnete.
Sušení bylin v sušičce nebo troubě
V troubě nebo sušičce lze bylinky také usušit. Nesmíte však překračovat doporučovanou teplotu a sušit je pod 45 ºC. Pokud budete sušit kořeny bylin, můžete je sušit na 60 ºC. Sušení musí být pozvolné. Dejte si však pozor, aby vám rostliny nezačaly plesnivět. Při sušení bylin v troubě vyložte plech papírem na pečení, nepoužívejte noviny. Pokud zvolíte k sušení bylin sušičku na děrovaných platech, nekombinujte sušení bylin s ovocem nebo houbami. Během sušení by potraviny natáhly vůni bylin a koření a potraviny zase nežádoucí aroma bylin.
Kořeny omyjte a nakrájejte na malé kousky 1 až 2 cm. Kořeny, stonky a kůry sušte 15 až 20 dnů, listy 8 až 10 dnů a květy 3 až 4 dny.
Sušení bylin v mikrovlnce
Sušení bylin je možné i v mikrovlnné troubě. Mikrovlnka se hodí spíše na malé množství bylin nebo na dosušení otrhaných lístků. Byliny by měly být během sušení podloženy i přikryty papírovou utěrkou. Mikrovlnku nastavte na nejvyšší výkon na dobu jedné minuty. Pokud není vysušení dostatečné, pomalu vždy přidávejte dobu sušení po 30 sekundách.
Správně usušené bylinky mezi prsty šustí, jsou velmi křehké, snadno je rozemnete mezi prsty, rozpadají se na malé kousky a jemné částečky. Pokud mají některé bylinky výrazně hnědou nebo černou barvu, pravděpodobně došlo k jejich zapaření a znehodnocení a nejsou vhodné k uskladnění ani konzumaci.
Drcení a mletí bylin
Nasušené listy bylin jednoduše oddělíte od stonků zdrhnutím. V některých případech můžete sušené lístky podrtit pomlít nebo pomlít na jemný prášek, aby zabíraly méně místa, anebo se lépe používaly do pokrmů jako koření.
Listy a stonky bylinek a koření je nejlepší uchovávat maximálně 2 roky. Jejich květy jen 1 rok.
Uskladnění bylinek
Bylinky skladujte na suchém, tmavém místě se stálou teplotou v pevně uzavíratelných dózách a označte si je. Pokud zvolíte skleněné nádoby, sice dovnitř uvidíte, ale přesto je lepší sklenice označit, abyste pak bylinky od sebe bezpečně rozpoznali. V neprůhledných dózách se k bylinám nedostane světlo a nebudou degradovat. Plátěné pytlíky, které používaly naše babičky, však neudrží bylinky v suchu a ve vlhku vám mohou začít plesnivět.
Nejčastější dotazy
Sušení na přímém slunci není vhodné. Snadno se spálí, zhnědnou, zčernají a ztratí svoje léčivé látky. V deštivém období hrozí díky vlhku zapaření, napadení plísní a zčernání. Hrozí také napadení různými škůdci.