Jedná se o speciální typy podlah, které se používají zejména tam, kde je na podlahu kladena vysoká zátěž. To znamená v průmyslových i komerčních prostorech, jako jsou výrobní haly, dílny, sklady či garáže, ale někdy také i v obytných prostorách. Průmyslové podlahy totiž mají vysokou odolnost a dlouhou životnost. Ale abychom o vlastnostech průmyslových podlah nehovořili jen planě, pojďme se na některé z nich podívat blíže.
- Odolnost – lité podlahy jsou velice odolné jak vůči vysoké zátěži, tak i proti mechanickému poškození. Proto jsou optimálním řešením pro provozy, kde se používají těžké stroje. Lité podlahy také znamenitě odolávají chemikáliím. Navíc při realizaci nezaberou mnoho času, a díky tomu se minimalizují prostoje v provozech.
- Univerzální využití – tyto typy podlah se mohou používat jak v interiéru, tak i v exteriéru. Jejich údržba je poměrně snadná, a to je důležité zejména v potravinářských nebo zdravotnických provozech, kde je nutné dbát na mimořádně vysokou hygienu. V neposlední řadě jsou průmyslové podlahy estetickou záležitostí. Klient si může vybrat různé barevné odstíny i druh povrchové úpravy. Podlahy mohou být strukturované, hladké, ani protiskluzové provedení není výjimkou.
Jde tedy o optimální podlahy do prostor, kde je vyžadováno trvanlivé, dobře udržovatelné a estetické řešení. Aby však mohla být realizace litých průmyslových podlah provedena, je třeba mít základní stavební připravenost. A tou se myslí zejména kvalitní podklad. Ten může být betonový, kamenný, ale vhodná je i keramická dlažba, pokud bude odpovídat předpisům. Podklad se musí před aplikací podlahové hmoty mechanicky opracovat, aby následně došlo k dokonalé přilnavosti podkladu s litou podlahou.
Lité podlahy ze syntetických pryskyřic
Na realizaci průmyslových litých podlah na bázi syntetických pryskyřic se už od roku 1994 specializuje společnost SAPAN ze Semil. A to jak na nové, tak i na starší podklady. Tato firma umí totiž staré podklady i sanovat. Stejně tak dokáže rekonstruovat poškozené podlahy, provede epoxidové stěrky a opraví výtluky v betonu. Při přípravě podkladů používá totiž různé metody, jako je tryskání, broušení či frézování. A to podle druhu podkladového materiálu. Povrch podkladu totiž musí být bez nečistot, mastnot, chemikálií, zbytků malty, nátěrů, hrbolů a dalších nerovností.
Na připravený podklad se pak aplikují jednotlivé vrstvy podlahoviny: penetrační, vyrovnávací a nosné, povrchové, a to s použitím následujících technologických postupů jako je natírání, válečkování, lití, stěrkování, hlazení. V závislosti na teplotě vzduchu, ale i podkladu může být podlaha vytvrzená a pochozí už po 24 hodinách. K mechanickému zatížení může dojít zhruba po 5 dnech.
Pokud se rozhodnete pro litou podlahu, SAPAN umí zajistit celý projekt. Od návrhů, přes sanaci podkladů až po samotnou realizaci. Ke každému klientovi přistupuje zodpovědně a s ohledem na jeho potřeby a spokojenost. Průmyslové podlahy jsou totiž specifickým produktem, a vyžadují individuální přístup zejména ve fázi návrhu a přípravě projektu. Při každé jednotlivé realizaci se je třeba se držet přesných postupů a aktuálních norem.
Potřebujete nové podlahy do areálů zemědělské či strojírenské výroby, do potravinářských nebo zdravotnických provozů, případně do prostor při občanské výstavbě? Zajímá vás litá epoxidová podlaha do garáže, anebo lité podlahy do vnitřních či venkovních prostor? Nebo chcete mít ve svých provozech na krajích podlah plynulé zaoblené přechody ke stěnám, čili fabiony? To vše dokáže firma SAPAN slvěle zrealizovat.
Zdroj fotografií: Martin Pitl.