Vnitřní stínící techniku si lidé pořizují hlavně jako ochranu před sluncem, případně kvůli zatemnění na noc. Při jejím výběru je však neméně důležité myslet také na další klíčovou funkci – má zabránit zvědavcům a slídilům, aby vám neviděli doslova až do kuchyně. Které stínění pro tento účel zvolit?
Typická situace vypadá asi takto: zákazník si na e-shopu nebo v kamenné prodejně koupí nádherné světlé závěsy, žaluzie či rolety a nechá si je namontovat. Brzy ale zjistí, že zvolil takové stínění, přes které je aspoň částečně zvenku vidět. Pokud si potrpíte na maximálním soukromí, tak to není dobrá zpráva.
Po kterém stínění tedy sáhnout, aby měli zvědavci smůlu?
Rolety ano, na závěsy raději nespoléhejte
Základní poučka je jednoduchá: z hlediska soukromí by vás při volbě stínění mělo nejvíc zajímat, aby bylo neprůhledné, tzn. aby skrz z něj nebylo z venkovní strany ani částečně vidět dovnitř.
Zní to docela jednoduše, že? Nicméně divili byste se, jak snadno můžete „vsadit na špatného koně.“ Některá stínění sice na prodejně vypadají neprůsvitně, když si je však přinesete domů a rozsvítíte světlo, zjistíte, že je přes ně docela dobře vidět. Proto doporučujeme vyhnout se závěsům, minimálně těm světlým. Výborným pomocníkem vám budou například:
- látkové rolety do plastových oken
- rolety Den a Noc
- žaluzie do okna (klasické hliníkové, ale třeba i dřevěné)
- plisé
U všech zmíněných možností každopádně platí, že čím tmavší barvu zvolíte, tím větší soukromí získáte. U rolet a hliníkových žaluzií nicméně nebývají problémem ani světlé barvy, tato stínění vaše okna i tak dobře zakryjí.
Sázkou na jistotou je zatemňovací stínění
Úplně nejlepší volbou – z hlediska neprůhlednosti i dokonalého zatemnění místnosti – jsou tzv. zatemňovací rolety, případně zatemňovací plisé.
Tato stínění se vyrábí z neprůsvitné látky a většinou jsou potažená gumovou vrstvou, což zajišťuje, že dovnitř zvenku nepronikne ani paprsek světla (a tím pádem ani pohledy lidí). Zatemňovací rolety nebo plisé neoceníte jen doma, ale také v prosklených kancelářských budovách.
Dejte si neprůhledné stínění do ložnice, kuchyně i dětského pokoje
Skvěle, už víte, po které stínící technice sáhnout, abyste slídilům (nebo jen nenechavým sousedům) vystavili stopku. Ale kam všude si neprůsvitné stínění dát?
Naprostým základem je „zabezpečit“ nejcitlivější místnosti v domácnosti, mezi něž zpravidla patří ložnice a dětský pokoj. Bydlíte-li v rušné lokalitě (například blízko hlavní silnice nebo rušného chodníku), zvažte pořízení neprůsvitného stínění i do dalších místností, především do obýváku a kuchyně, o níž jsme se zmínili už v nadpisu článku.
Pokud máte terasu či zimní zahradu a trávíte tam s rodinou v průběhu roku hodně času, je dobré částečně zastínit i tyto prostory. Kdo bydlí na malém pozemku a má sousedův dům pár metrů od toho svého, dobře ví, jak nepříjemné dokážou být pravidelné zvědavé pohledy z druhé strany plotu.
A co když máte pokoj v podkroví a žádní zvědavci vás netrápí? Pak rozhodně doporučujeme pořídit si rolety na střešní okna, které se vám budou hodit jako ochrana před ostrým sluncem a které vám pomohou zkvalitnit spánek.
Vybírejte i podle designu a způsobu montáže
Neprůhlednost stínění je samozřejmě klíčová, ale kromě toho se nezapomeňte při nákupu zaměřit i na jiné faktory, zejména na:
- Design – snažte se, ať rolety nebo žaluzie designově ladí se zbytkem interiéru. Vnitřní stínící technika by totiž neměla jen bránit slunci a průhledu zvenku, ale také plnit estetickou úlohu.
- Rozpočet – počítejte, že některá stínění jsou dražší. Například za plisé většinou zaplatíte víc než za klasickou látkovou roletu. Když víte, že váš rozpočet je omezený, koukněte se rovnou po levnějších roletách nebo žaluziích (což neznamená, že musí být nekvalitní).
- Způsob montáže – Zatímco žaluzie se montují přímo na okna, například některé typy rolet je potřeba přivrtat do zdi a vytahovat/zatahovat z kazety. Než vyrazíte do obchodu nebo na e-shop, dobře si promyslete i tuto praktickou záležitost.
- Ovládání – máte rádi spíš klasiku v podobě šňůrky a řetízku, nebo si chcete zpohodlnit život a používat k zatahování stínění dálkový ovladač? Výrobci rolet a žaluzií vám většinou nabídnou obě varianty.
Doporučení na závěr
Výborně, teď už se můžete vydat na nákup vnitřního stínění. Ale ještě předtím pro vás máme pár závěrečných tipů.
Pokud si nejste jistí v kramflecích a nevíte, které stínění je 100% neprůhledné, raději si nechte poradit od prodejce. Za zeptání nic nedáte a je to rozhodně lepší varianta, než hned druhý den rolety či žaluzie vracet.
A ještě jedna věc. Bydlíte-li v opravdu rušné lokalitě, dává smysl se zamyslet i nad pořízením venkovních žaluzií nebo rolet, které kromě nepříjemných pohledů zatočí aspoň částečně i s hlukem.
Tak držíme palce při výběru!