Jakého psa pro alergika?

Alergie je svinstvo, pes je nejlepší kámoš a bez těch všech radostí, které soužití se psem přináší byste zkrátka nemohli být. To, že přináší i starosti a do pytle radostí se nedá nacpat například ta událost když váš miláček udělá popo na koberec, když jste na nákupu, a aby nedostal vyhubováno, netahá na svůj výtvor peřiny (skutečný příběh), nechme stranou.

Rozsudek lékaře je však nemilosrdný a mnozí se musí rozhodnout mezi chronickými projevy alergie jako jsou svědění očí a respirační obtíže, a čtyřnohým kámošem. V tomto článku se však budeme věnovat možnosti třetí, jíž je volba takového psa, který je pro alergiky vhodný a pokud udiveně zvedáte obočí, tak odpovídáme “ano, skutečně existují a nejedná se o mýtus”. Musíme však zmínit důležitý detail, pokud jste alergičtí na psí sliny, žádný vhodný pes pro vás na světě není a pokud je vaše alergická reakce taková, že jste si jí vědomi vlastně neustále, budete muset dát přednost jinému domácímu mazlíčkovi.

Alergeny z kožichu

Daleko častější, než alergie na psí sliny, je však alergie na pestrou směs alergenů, které nosí miláčci v kožichu. U alergiků způsobují rýmu, ucpaný nos, kýchání, slzení a astma. V tomto případě existuje celá řada ras, která jsou pro alergiky na tyto alergeny vhodné, či lépe řečeno vhodnější, než jiné a to z různých důvodů, například proto, že nemají vůbec kožich, či jejich srst na sebe dobře váže alergeny. Základem úspěchu však budou i jistá preventivní opatření, neboť žádný pes není zcela hypoalergenní. Vyplatí se například nepoužívat koberce, používat antibakteriální vysavač, koupání pejska 2-3x týdně atd.

Jaká rasa je nejvhodnější?

Zde tedy předkládáme krátký seznam ras, které jsou odborníky nejčastěji doporučovány pro alergiky:

Čínský chocholatý, Havanský psík, Maltézský psík, Pudl, Knírač, Yorkširský teriér.

Seznam je samozřejmě daleko delší, ale snažili jsme se vybrat ty rasy, které jsou dobře známé i v tuzemsku. Pro případ, že byste si nevybrali, doporučujeme konzultovat pro vás nejlepší plemeno s vaším alergologem a libovolným veterinářem.

TIP: Další rasy psů, které jsou vhodné pro alergiky.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *