Jak s tepelným čerpadlem ušetřit co nejvíce

Jak s tepelným čerpadlem ušetřit co nejvíce?

Nenechte se mýlit, koupě náhodného tepelného čerpadla sama o sobě negarantuje stabilní dodávky levného tepla a teplé vody. Pokud zanedbáte proces koupě, instalace a údržby tepelného čerpadla, můžete vám nový zdroj tepla přivodit nemalé starosti.

Co sledovat při výběru tepelného čerpadla?

Efektivitu provozu tepelného čerpadla, tj. schopnost přeměnit spotřebovanou energii na teplo, sleduje ukazatel COP. Čím vyšší je tato hodnota, tím efektivněji tepelné čerpadlo pracuje. Ukazatel COP se však liší v závislosti na podmínkách, zejména pak venkovních teplotách. Podobně je to jako s automobily, které mají různou spotřebu ve městě a na dálnici, případně na studený a zahřátý motor. Proto si dávejte pozor na to, abyste porovnávali ukazatel COP za srovnatelných podmínek. Dobře vám poslouží informace o výkonu při parametrech A-7/W35°C, tj. venkovní teplota -7 °C, teplota topné vody 35 °C.

Určitě se zajímejte o to, jestli informace o topném faktoru ověřil nezávislý zkušební ústav, tj. tepelné čerpadlo získalo Evropskou značku kvality Q.

Jak přistoupit k instalaci?

Zkušení servisní technici uvádí, že kvalita instalace je stejně důležitá jako kvalita tepelného čerpadla. Není přitom pravidlem, že by prodejce zajišťoval i instalaci.  Vyhnout byste se měli situacím, kdy vám tepelné čerpadlo instalují chlaďařské firmy, OSVČ z oboru vodo-topo plyn. Ideálním řešením je instalace tepelného čerpadla týmem řemeslníků, kteří mají zkušenosti s instalací, uváděním do provozu a servisem tepelných čerpadel.

Zapojení tepelného čerpadla k topnému systému

Způsob zapojení tepelného čerpadla výrazně ovlivňuje množství elektrické energie spotřebovatelé tepelným čerpadlem. Rozdíly v nákladech na energii se v závislosti na typu zapojení liší o tisíce korun ročně.

Vizualizace správného zapojení tepelného čerpadla

Vizualizace správného zapojení tepelného čerpadla

Zdroj: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/spravne-zapojeni

V ideálním případě by měla být voda ohřívaná v samostatném zásobníku teplotě oddělením od topného systému, kdy tepelné čerpadlo topí střídavě do topného systému, nebo do zásobníku. Takto je dosaženo nejlepšího topného faktoru při vytápění i ohřevu teplé vody.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *