Krbová kamna jsou v letošním roce jedním z nejvyhledávanějších titulů na internetu a také jedním z nejskloňovanějších výrazů mezi přáteli, známými i rodinami. Jakmile začnete vyjadřovat obavy z vysokých cen energií a vytápění plynem nebo elektřinou, ti znalejší a zkušenější se vás obratem zeptají, zda můžete topit dřevem. Je to proto, že cena dřeva, ačkoli se jí zvedání nevyhnulo, stále patří mezi ty nejnižší v kategorii vytápění domácností. Pokud potřebujete ideálně vytopit kamny celý dům, nabízí se varianta krbových kamen s výměníkem.
Výměník zajistí teplo pro celý dům
Pokud nehledáte pouze podpůrné vytápění jedné místnosti, ale raději byste nechali kamna vytápět celý váš dům, přijde vám vhod právě teplovodní výměník. Jedná se v podstatě o nádobu s vodou, která je teplem z kamen ohřívána a oběhovým čerpadlem vedena do radiátorů ve všech místnostech. Můžete také využít zapojení termostatu, díky kterému budou krbová kamna s výměníkem spolupracovat s vaším stávajícím kotlem. Zatopíte-li si v kamnech, začnete ihned ohřívat vzduch v místnosti a zároveň vodu v radiátorech. Termostat v té chvíli vypne plynový či elektrický kotel. Pokud oheň v krbu vyhasne a teplota klesne pod požadovanou hodnotu, termostat opět zapne kotel a vy si můžete užívat příjemné teplo bez starostí.
Výkon a účinnost kamen s teplovodním výměníkem
Jestli se vám tato představa zamlouvá, je potřeba zvolit krbová kamna se správným výkonem pro váš dům. Výkon kamen by neměl být ani příliš nízký, ani příliš vysoký. Kamna s nadměrným výkonem zbytečně přetápějí místnost a my máme tendenci uzavírat přívod vzduchu a tím pádem dochází ke snížení celkového výkonu pod funkční úroveň. V této fázi začnou dehtovat. Přetopenou místnost je navíc potřeba větrat a začínáme tak tzv. topit pánu Bohu do oken, což v době šetření nikdo z nás určitě nechce. Naopak kamna s nedostatečným výkonem nejsou schopna vytopit potřebný prostor nebo vodu v otopné soustavě. V místnosti je stále zima, a to nás nutí do kamen více přikládat a otevírat přívod vzduchu na maximum, aby se uměle navýšil jejich výkon. To má potom bohužel fatální vliv na jejich životnost. U kamen s výměníkem je vždy nejlepší poradit se o výkonu s odborníkem.
Pozor na výpadky proudu
Oběhové čerpadlo, které rozvádí ohřátou vodu do radiátorů, musí být neustále zapojeno do elektřiny, aby se voda pohybovala a její teplota nepřesáhla bod varu, tedy 100°C. Kdyby se začala vařit, ve výměníku by prudce vzrostl tlak a mohlo by dojít k výbuchu. Kamna s teplovodním výměníkem tedy potřebují nějakou pojistku proti výpadku proudu. Tu lze řešit záložním zdrojem elektřiny nebo nainstalovaným bezpečnostním ventilem, řada kamen s výměníkem je však už dnes vybavena tzv. vychlazovací smyčkou, která přetopení automaticky zabrání. Jakmile je v kamnech zaznamenán nárust tlaku a teploty, ventil pustí do kamen studenou vodu z vodovodního řádu, která výměník ochladí. Některá krbová kamna s výměníkem v sobě mají navíc zabudovanou automatickou regulaci primárního spalovacího vzduchu, takže pokud dojde k výpadku proudu a voda ve výměníku dosáhne 95°C, pomocí speciální klapky se uzavře přívod vzduchu do spalovací komory, a oheň přestane hořet.
Životnost kamen s výměníkem
Životnost krbových kamen s výměníkem bude samozřejmě vždy různá. Nejvíce záleží na použitých materiálech, kvalitě zpracování a v neposlední řadě také na pravidelné údržbě. Životnost však můžete výrazně prodloužit a ovlivnit pravidelnou údržbou kamen, tedy vynášením popela, čištěním čelního skla a celého topeniště a kouřovodů. Pro správný bezproblémový provoz byste v krbových kamnech neměli topit příliš čerstvým dřevem. Ideální je topit alespoň rok vyschlým dřevem, které má vlhkost pod 20 %. Zde vám pomůže určit dosaženou vlhkost měřící přístroj vlhkosti paliva.