Formy sázení česneku a cibule

Český česnek je chuťově mnohem lepší a kvalitnější než česnek dovážený, zvláště, vypěstujeme-li si jej sami. Doporučit můžeme odrůdy Lukan a Vekan, ale jsou i jiné. Česnek vysazujte na suchém, slunném a vzdušném stanovišti do písčité půdy. Místa, kde je pěstován česnek, obměňujte, zamezíte tak výskytu chorob. Ozimý česnek není vhodné vysazovat na záhon, kde se dříve pěstoval hrách, cibule a pór, jarnímu česneku ale tyto předplodiny nijak nevadí. Vhodnou předplodinou je vikev huňatá, která je perfektní, když je zapravena do půdy jako hnojení. Její osivo je ale těžko k dostání. Jako zelené hnojení je velmi dobrá i svazenka.

Výsadba česneku na podzim

Jarní česnek lze sázet od podzimu do jara. Sadba česneku na podzim znamená vyšší výnos a nesnižuje se tak ani skladovatelnost. Sázet se mají vždy jen zdravé stroužky česneku. Česnek často trpí chorobami, proto je dobré jej namořit ochrannými přípravky, tzv. fungicidy. Česnek se sází ve vzdálenosti 10 cm do rýh nebo do řádků 25 až 30 cm od sebe. Stroužky sázejte bříškem dolů asi 5 cm do půdy.

Tip: Jak co nejdéle uchovat česnek?

Pěstování česneku

Česnek se nemusí příliš zalévat, vyhnete se tak přemokření způsobujícímu choroby. Sadbu si zakupte v zahradnictví. Půda by měla být pořádně prokypřená, zrytá rýčem, a týden až dva slehnutá. Pak už česnek po stroužcích zapíchejte 5 cm do země. Dírky je možné udělat sázecím kolíkem, klidně i 15 cm od sebe. Stroužky v řadách se také mohou sázet vypouklou stranou ve směru řádku. Jeho listy pak porostou k a kolmo na řáde a nebudou si nijak vzájemně překážet. Všechny vějíře listů pak rostou kolmo na směr řádku, váš záhon vypadá úhledně a rostliny česneku si vzájemně nestíní.

Sázení cibule

Sazečku lze zasázet do země až po zmrzlých. Při sázení sazečky příliš brzy v případě déle trvajících chladných až mrazivých dnů může pak dojít ke známé jarovizaci a většina sadby vám vyběhne rovnou do květu. Cibule má ze země nepatrně koukat. Brzy vysázenou sazečku také často napadá vrtalka pórová, která způsobuje krabacení listů. Pokud vyséváte a pěstuje  ze semene, udělejte to co nejdříve.

Pěstování cibule

Proti háďátkům se výborný axamitník neboli afrikán. Není dobré plodiny kombinovat a sázet česnek třeba do mrkve. Mají zcela odlišné nároky na živiny i zálivku. Budete-li zasahovat proti plísni cibulové chemickým postřikem, pak nebude v této době možné sklízet a konzumovat vaši mrkev.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *