Investiční zlato

Chcete investovat do zlata? Hlídejte si jeho cenu

V současné době je o investiční zlato nemalý zájem, protože představuje dlouhodobé výnosy, slouží k diverzifikaci portfolia a dokáže chránit úspory před neustále rostoucí inflací. Stejně tak je zlato likvidní, takže ho snadno nakoupíte i prodáte. V následujících řádcích vám však prozradíme nejen výhody tohoto drahého kovu, ale také vás upozorníme, proč si pohlídat jeho cenu.

Investiční zlato

Investiční zlato je stabilní v dobrých i špatných časech a nabírá na síle zejména v obdobích vysoké inflace. Chová se zcela jinak než ostatní aktiva. Svou pozici si drží i v časech, kdy jsou ostatní aktiva (například dluhopisy a akcie) pod tlakem.

Dlouhodobé výnosy a překonávání inflace

Investiční zlato generuje solidní výnosy napříč ekonomickými cykly. Stačí se podívat na posledních padesát let, cena zlata rostla v průměru o téměř 11 % ročně. Zlato navíc trvale překonává inflaci.

Investoři chtějí v těžkých dobách ochranu, což je pochopitelné. V takovém okamžiku zazáří právě zlato, protože se cena tohoto drahého kovu drží, i když akciový trh padá. A z těchto řádků vyplývá, že je zlato vhodné pro diverzifikaci investičního portfolia. Jako investor totiž nebudete zažívat extrémní vzestupy a pády.

Snadno obchodovatelné

Současný trh se zlatem je rozsáhlý, globální a vysoce likvidní, takže slitky snadno koupíte i prodáte. Dávejte si ale pozor na cenu. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Proto je v České republice úzká nabídka zlatých slitků, a to převážně od švýcarských rafinérií. Škála cen u jednotlivých prodejců je široká, přičemž rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším prodejcem je i více než desetiprocentní. Dávejte si tedy pozor na to, od koho slitky kupujete, a srovnávejte nabídky jednotlivých prodejců.

Zdroj obrázků: zlate-mince.cz

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *