Přemýšlíte, jak zapojit schodišťový vypínač na světlo? Zapojení křížového vypínače je pro laika možná trošku oříšek. Můžete jím však třeba u schodiště, na chodbě nebo ve vstupní hale ovládat jedno i více světel hned z několika míst.
Střídavý schodišťový spínač má jeden společný přívod a dva vývody, ke kterým se společný přívod střídavě připojuje. Spínač má klapku a lze použít jen přívod a jeden z vývodů. Pokud máte za sebou výpočet schodiště a jeho stavbu, zkuste jej osvětlit.
Jak správně zapojit schodišťový vypínač
Pro instalaci schodišťového vypínače se nejčastěji používají dva kusy. Přívod ke svítidlu prochází dvěma střídavými spínači, ze kterých může každý propojovat elektrický obvod jednou ze dvou souběžně vedených, ale současně navzájem izolovaných cest. Jedno svítidlo a tím i obvod lze ovládat z obou konců schodiště.
Použití křížového spínače
Křížový spínač má dvě dvojice vstupů a výstupů, které jsou vzájemně funkčně rovnocenné. Propojuje dva vodiče mezi střídavými spínači buď souběžně, nebo křížem. Pak můžete z obou konců rozsvěcovat i zhasínat světlo jednak ze střídavých spínačů na koncích, ale současně i z křížového spínače mezi nimi. Do obvodu navíc lze zařadit hned několik křížových spínačů.
Od tlačítek k ovládání
Můžete instalovat i tlačítka, díky kterým se sepne impuls a po oddálení ruky se samovolně vrátí do původní polohy. Do instalačních krabic se dají také místo vypínačů přidat i další ovládací přístroje s pokročilými funkcemi. Zařízení nahradí nebo případně doplní funkce základních spínačů. Schodišťová svítidla díky tomu můžete třeba nastavit v různé intenzitě a pro více možností svícení.
Pracovní a ochranné vodiče
Pracovní vodiče přenáší energii a ochranný vodič chrání při poruše. Pracovní jsou fázové vodiče (L) a mají barvu černou, hnědou a šedou. Pracovní vodič je střední vodič (N), tzv. nulák, který je světle modrý. V síti TN-C, kde není samostatný střední vodič, je střední a ochranný vodič společný (PEN), má zelenou a žlutou barvu. Ochranný vodič (PE) má zelenou a žlutou barvu a nesmíte jej přeznačovat.
Jak na zapojení schodišťových vypínačů
Podívejme se na ovládání svítidla ze dvou míst. Ty využijete, pokud potřebujete osvětlit schodiště, k čemuž je třeba použít dva schodišťové vypínač, nebo máte třeba dva vstupy do domu.
- Nejdříve vypněte jistič. Zkontrolujte, že nejde do vodičů napětí. Na kovové kryty svítidla se nesmí dostat elektřina. Pro případ vzniku této popsané závady je třeba připojit ochranný žlutozelený vodič na svorku PE.
- Ochranný žlutozelený vodič ponechte nejdelší. Pokud by došlo k vytržení kabelu ze spínače, tento vodič zůstane připojený nejdéle.
- Na závit objímky N svítidla připojte pracovní modrý vodič, respektive nulový, střední vodič, kterým prochází elektřina, jenom když žárovka svítí.
- Hnědý, šedý nebo černý fázový vodič, který je trvale pod napětím 230V, připojte nejdříve do prvního vypínače (A-A). Z protějších svorek prvního vypínače veďte vodiče do spodních svorek druhého vypínače (B-B) a (C-C).
- Z protější svorky druhého vypínače veďte vodič na spodní kontakt objímky svítidla L (D-D), který je obtížně přístupný při výměně žárovky.
- Modrý, hnědý, šedý nebo černý a žlutozený vodič se nesmí v žádném místě propojit mezi sebou, jinak bude docházet ke vzájemnému zkratu.
- Nakonec zkontrolujte zapojení a zapněte jistič a vyzkoušejte funkčnost.
Zapojení více přepínačů
Obdobným způsobem můžete zapojit tři a více přepínačů, díky nimž pak můžete světlo rozsvěcet v podstatě z jakéhokoliv místa. Je třeba jen vložit mezi dva přepínače křížový vypínač. V rozšiřování elektrické soustavy pak můžete pokračovat a omezeni jste jen maximálním proudem jističe. Zapojení vypínače by měl provádět profesionální elektrikář, protože se jedná o práci s elektrickým napětím, proto se vlastnoruční zapojení moc nedoporučuje.