Pokud máte rádi květiny a nemáte zahradu, můžete je zkusit pěstovat i v květináči či truhlíku. Například krásnou a voňavou levanduli lze pěstovat i doma v květináči. Tato rostlina má ráda lehčí půdu a vyžaduje hodně sluníčka, proto je velmi vhodné ji postavit někam na parapet, kde na ní bude svítit sluníčko během dne co nejdéle. Vyžaduje velmi malou zálivku a vydrží klidně i pár dní bez vody. Levandule je také velmi nenáročná na hnojení. Pokud bude mít dobrou zeminu, nemusíte levanduli hnojit vůbec.
Jak pěstovat levanduli v květináči
Pokud tedy nemáte zahradu a chcete levanduli umístit na balkon či terasu, vyberte si k tomu vhodný objemnější květináč. Velmi luxusně a efektně se levandule vyjímá v nádobách v provensálském stylu, který snadno navodí známou atmosféru jižní Francie. Levandule v květináči totiž nepouští kořínky příliš hluboko, proto je třeba levanduli na zimu umístit dovnitř, jinak by mohly kořínky umrznout. Květináč umístěte doma i na terase na slunné místo a občasně zalévejte.
Druhy levandule a přezimování
Mezi druhy vhodné do květináče patří Levandule lékařská – Lavandula angustifolia, která v našich podmínkách dobře přezimuje. Levandule korunkatá – Lavandula stocheas má nápadné krásné květy, ale u nás v zahradě nepřezimuje. Levandule úzkolistá – Lavandula angustifolia se pěstuje také ve varietách s jemně růžovými i bílými květy, které velmi hezky vyniknou v kombinaci s modrými a fialovými druhy levandule. Levandule lanata má velká květenství a je velmi otužilá, je ideální do nádob, jen nesnáší přemokření. Pokud máte třeba klasickou Levanduli angustifolia, přežije i venku v květináči, pokud jej dobře obalíte proti promrznutí a občas ji během zimy zalijete. Můžete i zasadit levanduli na zimu do země a dát kolem chvojí. Levandule stocheas pak musíte přezimovat v bezmrazém prostoru.
Tip: Bylinky z vaší zahrady, na co se těšit na jaře.
Množení levandule
Levanduli je možné namnožit řízkováním, hřížením nebo ze semen. Semena ale klíčí dost pomalu, proto je třeba mít trpělivost. Levandule se vysévá v půlce února až března a pak se rozsazuje. Pěstování levandule ze semínka je tedy poněkud náročnější a na první květy si proto počkáte o něco déle. Semínka levandule vysejte do misky nebo truhlíku. Nádobu umístěte do místnosti s pokojovou teplotou kolem 20 °C. Rostlinky vám vyklíčí během 3 až 4 týdnů. Malé rostlinky pak rozsazujeme do malých květináčků nebo sadbovačů a po skončení mrazů je můžeme dávat i ven. Zpočátku je raději umisťujeme do stínu, aby si na slunce pomalu zvykly. Vzrostlejší rostlinky lze sázet do země v průběhu srpna a září.
Způsob pěstování
Dalším způsobem, který je snazší, je koupení vypěstované rostlinky. Levanduli můžete nechat a pěstovat v květináči nebo ji vysadit přímo do záhonu. Jen je třeba dát pozor na období prvních a posledních mrazíků, aby nám rostlinky vypěstované v prostředí skleníku venku nezahynuly.
Mrazuvzdornost rostlin se odvíjí od druhu levandule. Levandule kvete od června až do konce léta. Levandule se nezaštipuje, až po odkvětu ji sestříháme asi o jednu třetinu. Levandule má mnoho způsobů použití. Používá se zejména v aromaterapii, kde uklidňuje a navozuje klidný spánek. V plátěném pytlíku ji můžete použít na zahnání molů a provoní nám krásně prádlo. Sušené květy se používají ve formě čaje na trávicí potíže.