Vánoční dekorace

Vytvořte ze svého bytu vánoční království. Elegantně a vkusně jako Norové

Vyzdobit svůj byt na Vánoce tak, aby nepůsobil kýčovitě a agresivně nekřičel „Vánoce“ na každém milimetru, je tak trochu umění. Jestliže nějaké země vědí, jak na to, pak rozhodně ty skandinávské. Inspirujte se severem a vsaďte na jednoduché, a přesto krásné vánoční dekorace, které polichotí oku i vaší peněžence.

Společným znakem skandinávských interiérů je minimalismus. Norové i Švédi zbožňují jednoduché a funkční prvky, ale zakládají si na hřejivosti a útulnosti. Stejně tak přistupují i k vánoční výzdobě a snaží se do ní propašovat co nejvíce přírodních materiálů. Výsledkem je decentně nazdobený interiér, který stylově oslavuje Vánoce, ale nebije do očí. Jak na něj?

1. Držte se neutrální barevné palety

Základem dekorování je vybrat si jednu až dvě neutrální barvy a těch se držet. Béžová, černá a šedá sice nepatří mezi tradiční vánoční barvy, ale s přírodní zelenou si perfektně rozumějí. Pro oživení pak můžete přidat i doplňky v metalické barvě, jako je zlatá, stříbrná nebo champagne. V některých scandi domácnostech najdete i špetku červené, což je pro mnohé z nich vrcholem barevného vybití.

2. Vpusťte domů přírodu

Zdá se vám výběr barev na Vánoce poněkud ponurý? O projasnění se postará zelená barva, kterou do interiéru nejjednodušeji dostanete v podobě vánočního stromku či větviček do vázy. Mezi oblíbené zelené dekorace patří také ozdobné věnce z eukalyptových lístků – ty se dají zavěsit na dveře nebo třeba na lustr.

Vánoční dekorace

3. Dekorace z papíru a ze dřeva

Skandinávské vánoční výzdobě rozhodně nevévodí třpytivé figurky ani honosné girlandy. Většina dekorací je buď z papíru, nebo ze dřeva, ať už se jedná o ozdoby na stromeček, nebo závěsné dekorace do oken.

4. Pocit útulna

Hřejivou vánoční atmosféru pak vaší domácnosti dodají světelné řetězy v teplém žlutém odstínu, které můžete zavěsit jak na okna, tak třeba i na dveřní rám nebo čelo postele. Skandinávská vánoční pohoda se pak pochopitelně neobejde bez bílých umělých kožešinek a vlněných přehozů, do nichž se večer zachumláte se svařákem či horkou čokoládou v ruce.

V dekorování vánočních domovů na severu běžně platí „čím méně, tím lépe“, co do počtu svíček a luceren je to právě naopak. S těmi proto nešetřete a dotáhněte svou hygge pohodu k dokonalosti.

Tip: Jde u vás letos vánoční dekorování stranou a plánujete stěhování do nového? Prohlédněte si největší nabídku bytů k pronájmu v Praze, Brně i dalších městech a ulovte si ten svůj vysněný.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *