Vytápění peletkami

Vytápění peletami vám uspoří finance a pomůže vám i se zahradou

Ekologické způsoby vytápění patří v poslední době mezi velmi oblíbené. A není to jen kvůli jejich ohleduplnosti vůči životnímu prostředí. Jejich prostřednictvím lze totiž i značně ušetřit. A není to vůbec těžké.

Stačí si jen spočítat, kolik by vás stálo klasické palivové dříví nebo uhlí. Běžné pelety v množství jedné tuny pak mají stejnou výhřevnost a výdrž jako tři metry dřeva. To už jsou mnohem lepší počty, co myslíte?

Snadno najdete vhodné topivo pro krby i kamna

A jak se vlastně pelety a peletky vyrábí? Ve hře je pouze zbytkové dřevo v nejvyšší kvalitě, které bylo předtím zbaveno kůry. Nic víc, a nic míň. Nečekejte žádné nahnilé zbytky apod. Jen čisté piliny, které k sobě slisoval specializovaný stroj. Třísky u sebe drží díky přítomnému ligninu, žádná chemická pojiva ani lepidla se rozhodně nepoužívají.

Doma tak budete topit výhradně dřevem a ničím navíc. Pro běžné kotle se používají spíše menší peletky. Ty snadno uskladníte v pytli kupříkladu v předsíni a jednoduše si je budete odebírat podle potřeby třeba do kyblíčku. Ovšem pokud máte doma kamna, měli byste sáhnout spíše po větším modelu peletek.

Jedná se o brikety, které se svými vlastnostmi palivovému dřevu blíží ještě více. Oproti němu však mají jednu velkou výhodu – hoří přibližně dvakrát déle. Takže vás pohodlně zásobí teplem po celou noc, aniž byste museli chodit do sklepa přikládat. A to se rozhodně hodí.

Jaké další výhody mají pelety a brikety?

Jak jsme již řekli, jde o dokonale čistý zdroj vytápění, a to nejenom po ekologické stránce, nezašpiní vám totiž ani byt. Neuvolňuje se z nich žádný prach, mour, piliny ani nic podobného. Ani v předsíni nebo jinde v bytě vám tak neudělají příliš velký nepořádek. Na to se můžete spolehnout.

Jejich spalování je také velmi efektivní. Nevzniká při něm téměř žádný kouř a jen minimum popela. Oproti běžnému dřevu je jeho množství poloviční, takže se snadno zbavíte častého čistění zásobníku. A co si s tímto popelem počít? Rozhodně ho nevyhazujte do popelnice, máme pro něj mnohem lepší využití.

Obsahuje totiž celou řadu cenných minerálů, jako je hořčík, vápník, sodík, draslík nebo fosfor. Jde přesně o ty prvky, které rostliny potřebují ke svému bujnému růstu, kvetení a případně i k vývoji plodů.

Při šikovném nákupu můžete za vytápění ušetřit ještě více

Oproti plynu nebo elektřině se při topení peletami dostanete i na pouhou třetinu ceny, kterou jste doteď za teplo platili. Ovšem nakoupíte-li pelety nebo brikety v tom správném čase, ušetříte ještě něco málo navíc. Právě v létě jsou totiž ve hře nejrůznější akční letáky a slevy, určené pro ty, kteří se chtějí palivem předzásobit předem. Využijte jich a uvidíte, že si za ušetřené peníze pořídíte příští rok třeba pěknou dovolenou.

Zdroj obrázku: Serhii Derkach / Shutterstock.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *