ložní prádlo - výběr

Vhodné látky na ložní prostěradlo – jak je vybrat?

Pokud si chcete sami ušít prostěradlo a sladit si ložnici do barev a vzorů, které se vám líbí nejvíce, poradíme vám, jak na to. Stačí si koupit vhodnou látku podle vašeho vkusu, která bude ladit s ostatním bytovým textilem a vybavením ložnice. 

Ušití prostěradla je poměrně jednoduchá záležitost, ke které potřebujete v podstatě jen látku, která se vám líbí a šicí stroj. Pokud to zvládnete, můžete se podívat jak ušít povlečení a zdokonalit své krejčovské umění. Na správné měření rozměrů matrace včetně její výšky potřebujete i metr, protože každá matrace má trochu jiné parametry a těmi se musíte během objednávání, stříhání a šití látky řídit.

Druhy prostěradel

Prvním typem prostěradla je klasická plachta. Plachtu si můžete ušít tak, že si pořídíte látku ve změřených rozměrech a našijete na ni lemy. Toto prostěradlo je vhodné na matraci, která sedí pevně v rámu a nepohybuje se. Prostěradlo se během povlékání založí pod matraci. Natahovací prostěradlo neboli napínací prostěradlo je na okrajích opatřeno gumou, která se přetáhne přes matraci a drží prostěradlo pevně na místě. Tam je důležité počítat s přidáním látky na tunýlky. 

Materiál na prostěradla

Na klasická i natahovací prostěradla se hodí nejlépe bavlněná látka v rozměrech dle níže uvedeného výpočtu. Na jednolůžkovou matraci budete potřebovat přibližně 2,5 metru látky o šíři minimálně 150 cm. K tomu je třeba širší kalhotová guma.  Nejprodávanější látkou na prostěradla je froté. Vhodné je i mikrovlákno nebo jersey neboli žerzej, který má příjemný hladký povrch. Klasická bavlněná prostěradla ze 100% bavlny se dají ušít s gumou i jako plachty a dají se prát na vyšší teploty, což ocení hlavně alergici. Luxusnější variantou je lesklý damašek

Měření matrace

Nejdřív je třeba změřit matraci. Prostěradlo pro běžné jednolůžko má rozměry 90 × 200 cm. Proměnlivá ale může být výška matrace. Správná výška matrace je pro určení vhodného rozměru pro ušití prostěradla zcela zásadní. Na příkladu si ukážeme rozměr u průměrné výšky matrace 20 cm. U napínacího prostěradla je nutné k rozměru přičíst 6 cm na založení záhybů a tunelu pro vložení gumy. 

Látka na prostěradlo s gumou

U matrace výšku 20 cm a rozměry 90 × 200 cm bude mít látka na střih tyto rozměry:

  • délka prostěradla 200 + (2 × 20) + 12 = 252 cm
  • šířka prostěradla 90 + (2 × 20) + 12 = 142 cm

Zvolte metráž v šíři 150 cm, ať nemusíte okraje matrace našívat zvlášť a napínací prostěradlo můžete ušít z jednoho kusu látky. U vyšší matrace je nutné si vzorec přepočítat tak, aby všechny přesahy seděly. Látka se bude lépe lemovat a do okrajů snadněji vsazovat guma. Ušité prostěradlo bude navíc dobře držet na matraci. Podrobný návod jak ušít prostěradlo si můžete nastudovat.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *