Okno jako designový prvek domu? Víme, jaké styly budou in

Okna bývají často velmi podceňovaným prvkem domu. Řeší se z hlediska funkčnosti či ekonomičnosti, ale v případě domů pak mají mimo jiné velký vliv na celkovou estetiku stavby. I okna však podléhají trendům a to, co bylo v kurzu před 10 lety, už může být dávno pasé. Podívejte se, co je ve světě oken in a jak vypadají vyhlídky do budoucna.

Prosklené stěny

S vlnou nízkoenergetických a pasivních domů začala okna nabývat velkorysejších rozměrů. Důvod je prostý: díky větší prosklené části může interiér v zimě čerpat více sluneční energie a získat tak teplo přirozenou cestou. Obří okna pak musejí být bezpodmínečně vybavena trojsklem, aby se zabránilo úniku energie. Architekti však nevolí větší okna či prosklené stěny pouze z funkčních důvodů, ale považují je za způsob, jak budovu více propojit s přírodou a vnést do ní dostatek přirozeného světla.

Stavíte si dům snů? A věděli jste, že pojištění nemovitosti vás může finančně ochránit i v případě nenadálých technických poruch či živelních pohrom?

Černé rámy

Tmavé, výrazné a minimalistické. Přesně takové rámy oken uvidíme na moderních stavbách nejčastěji. Tento typ rámování je nadčasový a zároveň velmi univerzální. Hodí se jak k dřevostavbám, tak ke zděným bungalovům elegantního rázu.

Pultová okna

Pultová okna jako výdejní okénko pro párky v rohlíku či domácí limonádu? Možná. Nebo také pro grilovací dýchánek s přáteli či večerní koktejl bar. Kouzlo pultových oken spočívá mimo jiné v tom, že pokud k nim zvenčí připojíte posezení, můžete si s návštěvou přes okénko povídat, zatímco v kuchyni připravujete občerstvení. Na léto jednoduše značka ideál.

Rohová okna

Kdo říká, že okno musí být pouze na stěnách domu? Nejnovější trendy poukazují na to, že je úplně v pořádku umístit okno i do rohu místnosti, díky čemuž získáte přísun denního světla z vícero stran a neotřelý designový prvek k tomu.

Francouzské dveře

Čím dál více architektů si také zakládá na tom, aby rozdíl mezi životem uvnitř a venku nebyl tak znatelný, zejména pak v létě. Nejjednodušším způsobem, jak nechat splynout interiér s exteriérem, je využití posuvných či výsuvných prosklených stěn. Ty se pak podle potřeby snadno vysunou a vy získáte pocit, že se nacházíte na obrovské terase, přestože stojíte v kuchyni či v obývacím pokoji.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *