V rámci zaměstnání jsou pro vás odpovídající pracovní ochranné pomůcky samozřejmostí, ale jak je tomu u vás doma? Vhodně chránit byste se měli i ve vaší domácí dílně. Víte, co by ve vašem vybavení rozhodně chybět nemělo?
Chodíte do dílny ve starém děravém tričku a teplácích a obouváte si k tomu pantofle? Pak byste to měli okamžitě změnit. Úrazy z domácí dílny totiž nejsou žádnou výjimkou, a bez vhodných ochranných prvků jejich riziko jen zvyšujete. Nošení a využívání pracovních ochranných pomůcek není důkazem slabosti, naopak ukazuje váš zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví.
Ochranné vybavení přizpůsobte povaze dílny
Jestliže máte v dílně pouze jedny kleště, kladívko a nějaké ty hřebíky, nejspíše se obejdete bez svářečské kukly nebo třeba ochranného oděvu do extrémních teplot. Pokud ale pracujete i doma například s řetězovou pilou nebo cirkulárkou, měli byste mít speciální ochranný oděv i pomůcky uzpůsobené pro rizika při těchto činnostech.
Oblečení do domácí dílny
Jednoduché, a často třeba staré tričko rozhodně není spolehlivým oděvem pro práci v dílně. Neposkytuje totiž žádnou ochranu, ať už budou vzduchem létat třísky, jiskry nebo piliny. Pořiďte si raději montérkové kalhoty, případně i rovnou celý overal. Montérky mají navíc většinou spoustu praktických kapes, do kterých schováte třeba tužku nebo metr.
Pokud při práci v dílně často klečíte, vyberte si nejlépe model kalhot se zesílenými koleny, s kapsou pro vložení nákoleníků anebo si případně pořiďte samostatné nákoleníky. Vaše kolena vám budou vděčná.
Nezapomínejte ani na vhodnou obuv. Do dílny rozhodně nepatří pantofle, sandály nebo dokonce žabky. Měli byste mít pevné boty, ideálně s vyztuženou špičkou a protiskluzovou podrážkou.
Rukavice jako povinná výbava
Mezi to úplně nejzákladnější vybavení i té nejmenší domácí dílny patří ochranné rukavice. Měly by mít protiskluzový povrch dlaní, aby vám nevyklouzlo nářadí, a měly by být dostatečně pevné, aby dobře ochránily vaše ruce.
Zrak máte jen jeden
Ať už berete do rukou nebezpečné chemikálie, nebo se chystáte vrtat do dřeva či kovu, stačí jen malá nepozornost a mohli byste si trvale poškodit oči. Nebezpečí hrozí jak od odletujících částeček, tak i kapek či par od chemikálií. Na místě je proto rozhodně nasazení pracovních ochranných brýlí. Vybírat přitom můžete od základních jednoduchých modelů až třeba po brýle svařovací.
Ochrana sluchu před nadměrným hlukem
Pokud ve vaší dílně často řežete na cirkulárce nebo vrtáte, případně vykonáváte jinou hlučnou činnost, určitě se vyplatí chránit si sluch. Pro občasný pobyt v hluku si vystačíte s ochrannými špunty do uší, pokud jste však vystaveni hluku častěji, pořiďte si raději ochranná sluchátka.
Zdraví máte jen jedno, takže se rozhodně vyplatí si je chránit. Moderní ochranné pomůcky jsou navíc k dostání v trendy designu, takže při svém kutilství budete i dobře vypadat.