jak_vybrat_záclony

Jak vybrat záclony do domácnosti?

Budete se divit, ale i při výběru záclon je dobré se řídit jistými kritérii. Výběr perfektních záclon může být poměrně složitý a pokud si zvolíte špatně, zkazíte tím celý dojem místnosti. A jaká kritéria máme na mysli?

  • Délku a šířku
  • Materiál
  • Barvu
  • Vzory
  • Styl
  • Chemickou úpravu

Základní chyba při výběru záclon

Víte, jaká je nejčastější chyba při výběru záclon? Stejný typ záclony používaný ve všech místnostech v domácnosti. Každý pokoj slouží k jinému účelu – například obývací pokoj je jinak laděný než ložnice. Proto nevybírejte záclony společně, každá místnost si zaslouží vlastní typ záclon.

Důležitý je správný materiál

Materiál hraje důležitou roli ve vzhledu záclon a následně i v místnosti. Přímým slunečním zářením se záclony rychle opotřebovávají a některý materiál nemusí korespondovat se stylem místnosti. Záclony jsou vyráběny buď z přírodního či umělého materiálu, ty však mohou být různě chemicky upraveny – například bílé záclony mají modrofialový nádech, který se však po pověšení záclony ztrácí. Díky tomuto zabarvení jsou záclony chráněny proti UV záření – nemusíte se obávat zažloutnutí.

Dále se zaměřte na styl místnosti – například těžší tkaniny vyhovují více tradičním místnostem, zatímco naprosto čisté látky fungují nejlépe v minimalističtějších místnostech.

záclony do pokoje

I barva může ovlivnit vzhled

Barva vašich záclon by měla být v ideálním případě v synchronizaci se zbytkem nábytku. Můžete si vybrat záclony, které ladí s dekorem nebo s ním alespoň kontrastují. Pro příjemný vzhled si záclony vyberte v barvě, která doplní odstín vašich stěn. Případně, pokud chcete, aby záclony byly jakýmsi ohniskem, vyberte odstín, který kontrastuje s nábytkem a stěnami. Nemusíte zůstávat pouze u sněhobílých záclon, zkuste experimentovat.

Pozor na velikost!

Ideální šířka záclon závisí na šířce rámu okna nebo dveří. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout ideální šířky, je změřit rám a násobit jej číslem 2,5. Tím vznikne i prostor na skládané varhánky apod.

Ne každý si ve výběru záclon libuje. Naštěstí si je můžete pořídit i z pohodlí domova, například e-shop Bytovytextil.com nabízí nespočet produktů a pokud si nebudete vědět rady, nechte si poradit.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *